Já vás občerstvím. (Mt 11,28) - Citát z Bible na každý den

12. 4. 2016, KP

Templáři - jaký má na ně církev názor?

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Dějiny církve, výhrady k církvi

Zajímalo by mne, jaký má církev názor na templáře.

Děkuji za odpověď.

Řád byl rehabilitován

Církev má na templáře názor podobný jako historikové: totiž, že obvinění z kacířství, zrušení řádu na koncilu ve Vienne a následné rozprášení členů se odehrálo na základě vykonstruovaného procesu francouzského krále Filipa Sličného, kterému se nelíbilo, že byl templářský řád tak nesmírně bohatý, a tedy naprosto nezávislý na komkoli. Navíc byl král Filip u templářů významně zadlužen, a tuto situaci chtěl vyřešit po svém. Výhodou pro něj bylo, že v tu dobu uvnitř církve panovaly velké konflikty (dvojpapežství se vzdoropapežem Klementem V. v Avignonu, který byl de facto královou loutkou).

Dnes se nepochybuje o tom, že údajná doznání rytířů, že se nechali svést k herezi, byla vynucena mučením. Někteří z nich nakonec své doznání odvolali a skončili na hranici, mezi nimi i velmistr řádu. Před několika lety byl ve Vatikánském archivu nalezen pergamen, který dosvědčuje, že papež Klement V. tajně řád omilostnil, pro ně již bylo bohužel pozdě. Z pozice církve to však znamená, že řád byl rehabilitován.

Co se týče různých legend (nejznámější o údajném vlastnictví Svatého grálu a Archy úmluvy, dále pak o vlastnění nejtajnějších esoterických pravd atd.), tak to zůstává pouze na rovině legend. Sice hojně živených, nicméně nijak relevantně potvrzených. Legendy patrně vznikly z nejrůznějších dohadů o nabytí jejich velikého bohatství a o tom, kam údajné bohatství po jejich rozprášení zmizelo. Zřejmě nelze úplně vyloučit, že by nějaké skupiny templářů nikdy "neujely" nějakým prapodivným směrem. To se koneckonců může stát jakémukoli řádu, protože všude jsou „jenom“ lidé. Nicméně k názoru, že templářský řád jako takový provozoval esoterické učení a nejrůznějšími okultními zasvěcujícími praktikami nabýval svého bohatství a moci, se církev ani historická věda nepřiklání a zůstává to spíše na poli konspiračních teorií.

 

Kategorie otázky: Církev, společenství křesťanů, Dějiny církve, výhrady k církvi

Související texty k tématu:

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Svátek matek

Svátek matek
(6. 5. 2024) Datum Dne matek připadá v roce 2024 na neděli 12.5.

Svatodušní novéna

(6. 5. 2024) Od pátku po slavnosti Nanebevstoupení Páně se celá církev po devět dní modlí o nové vylití Ducha svatého.

Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky

Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky
(25. 4. 2024) Ráda bych se zeptala jak vysvětlit dětem některé pohanské zvyky a svátky. Konkrétně se jedná o 30. dubna, kde je na…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(23. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(21. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát pohanskými uctívači Matky Země.…