Ježíš řekl: Vy jste moji přátelé. (J 15,14) - Citát z Bible na každý den

24. 8. 2017, pf

Náboženství jako překážka vědeckého pokroku

Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus > Věda x víra, evoluce

Dobrý den,

chtěl bych znát váš názor na vztah vědy a víry/náboženství.  Zdá se mi, že náboženství často v historii brzdilo technický pokrok. Lidé byli vedeni, aby si na vše odpovídali "Bohem". 

Dobrý den,

ptáte se všeobecně na velmi hlubokou otázku. Různých náboženství je na světě mnoho a určitě bychom našli mnoho příkladů, kdy se lidé rozhodli pro ne-pokrok. Ale co to vlastně technický pokrok je? Znamená automaticky i více štěstí a poskytuje odpověď na lidskou žízeň po smyslu života? ‎

Soudím, že v dějinách evropského myšlení najdeme mnoho příkladů, kdy skutečně někdo usiloval o to omezit svobodu lidského bádání ve jménu náboženství. Při podrobnějším studiu však objevíme dva paradoxy:

1) Tak jako existuje pa-věra, tedy víra nevěrohodná a povrchní, existuje také pa-věda. Tedy věda opřena o všelijaké manipulace s poznatky o světě a přírodě. A vezmeme-li v úvahu navíc to, jak lidé před staletími uvažovali o světě, na základě tehdejších představ a poznatků, musíme do našeho bádání přidat ještě dva obory. Jednak je to vývoj vědy, tedy historie vědeckého uvažování o světě. A potom i vývoj náboženských představ o světě, tedy historie teologie.

2) Doporučuji Vám úvahu nad následujícím příkladem: Máte za úkol s týmem expertů programovat software pro automaticý autobus bez řidiče. V rámci mezních situací, které bude muset systém vyřešit, je i hrozící nehoda na křižovatce, kde přechází maminka s kočárkem, jede cyklista v protisměru a je tam lampa veřejného osvětlení. Co byste poradila týmu, bude-li muset rozhodnout, co jedůležitější? Zachránit zdraví cestujících? Omezit materiální škody? Chránit chodce a další účastníky provozu? ‎

Najednou zjistíme, že technický rozvoj nás přivádí před rozhodnutí, která nejsou jenom čisté technická nebo která nemají pouze rozpočtový či finanční dosah (šetřit autobus, jehož vývoj stál miliardy). Musíme se vlastně zamyslet, co je důležité. A dokonce stanovit, co je důležitější, ‎prioritní. Co to je? Pro mě to je lidský život. Každý lidský život ve své jedinečnosti.

A tak platí i dnes, že technický pokrok sám o sobě může být člověku nebezpečný. Hranice toho, kam až lze zajít, mu musí pomocí stanovit oblast lidského ducha. A sem patří i náboženství. 

Ptala jste se na to, zda náboženství mohlo v historii zpomalovat rozvoj technického pokroku. Skoro by se dalo závěrem lapidárně odpovědět: je dokonce výsostným posláním, aby technický pokrok někdo usměrňoval a občas i zpomalil. A do toho má mluvit nejen člověk náboženský, ale i právo a politika. ‎Jde skutečně o otázky, které musí procházet poctivou veřejnou debatou.

 

Kategorie otázky: Věda x víra, evoluce

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Kdy jsou Letnice?

(2. 5. 2024) Letnice (Slavnost seslání Ducha svatého) - datum

Sportujte v květnu a podpořte hladovějící v Etiopii

Sportujte v květnu a podpořte hladovějící v Etiopii
(30. 4. 2024) Květnové sportování pro děti v Etiopii, sponzoři proplácí kilometry

Svátek práce 1. 5.

(30. 4. 2024) Jaký je hlubší smysl lidské práce?

Kdy je Den matek

(29. 4. 2024) Svátek matek - datum

Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky

Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky
(25. 4. 2024) Ráda bych se zeptala jak vysvětlit dětem některé pohanské zvyky a svátky. Konkrétně se jedná o 30. dubna, kde je na…