Bůh mě povolal od matčina lůna. (Iz 49,1) - Biblický citát na dnešní den

19.8.2014, marse

Zamilovanost nebo láska

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v manželství

Dobrý den,
chtěla bych vědět, co je to partnerská láska... Každý se zamiluje, ale jak to tak vidím, vztahy se rozpadají, protože to "vyhaslo, vyšumělo, láska je pryč". No jo, chemie se ztratí. Jenomže to je jasné, ne? Nemůžete být zamilovaný třeba deset let. Jak je to pak v manželství? Nejsou manželé po čase jen velcí přátelé?

V každém vztahu přeci jednou přijde "vystřízlivění". Už nejsem tak úplně zamilovaná... Vidím chyby, třebaže ne výrazné... Vím, že je to úžasný člověk, kterého už k sobě nenajdu... Mohla bych si najít nový vztah, ale po čase přeci taky vystřízlivím...

Nějak to nechápu. Jak pak poznám, že si mám člověka vzít, když nemůžu vědět, jestli mě za rok, dva, 15 let nepřestane přitahovat a nebudeme "jen" přátelé, byť na sebe zvyklí tak, že bez sebe nemůžeme být.

Za jak dlouho od začátku vztahu "zamilovanost" vyhasne a můžu říct, že toho člověka miluju? Vím, vzplanutí citů není láska, ale přeci nemůžu plát celý život... Je to normální, že vztah "poleví" na intenzitě a já vím, že toho člověka mám ráda, vážím si ho... Jenomže už nemám potřebu pořád ho objímat, líbat...
Chtěla bych, aby byl otcem mých dětí, ale co když už jsme vlastně jen kamarádi?

Co se tak doslýchám, je to tak všude... prostě všude... a buď se ti dva rozejdou, nebo se vezmou a po pár letech už to není "ono".
Jsem z toho zmatená, tak to má být? To je manželská láska? Jakoby velké přátelství?

Láska přichází ke slovu, když člověk vystřízliví

Dobrý den,

je moc dobře, že se zajímáte, jak to s láskou v manželství je. Jsem si jistá, že nelze vypsat všechno, tak se pokusím říct pár slov k tomu, co jste napsala.

To, co vyhasíná, vyšumí ze zamilovanosti, ještě skutečná láska není. Ta přichází ke slovu právě ve chvíli, kdy člověk „vystřízliví“, uvidí toho druhého i s jeho chybami, zakusí i negativní pocity. Tam teprve se ho učí mít skutečně rád. Láska začíná tam, kde se pro ni člověk s plným vědomím rozhodne. Je to rozhodnutí pro daného člověka jako takového za jakýchkoliv okolností a pro růst vztahu s ním.

Přitažlivost, sexualita, touha po intimitě s druhým se během života mění. Má své vrcholy i poklesy a je dobré o tom vědět. Mohou se střídat. To, co se jednou jeví jako ztracené, objevuje se po čase znovu, často v mnohem lepší kvalitě. I tato stránka lidské lásky zraje a proměňuje se. A je na manželích, jak tuto oblast kultivují a starají se o ni, ruku v ruce s růstem jejich vztahu a růstu v oblasti duchovní. Manželská láska je tedy růstem ve všech těchto oblastech. A když se budete mít opravdu rádi, ten růst nemusí být jen dřina, ale může to být i potěšení...

Postavit svůj vztah jen na přitažlivosti by bylo stejně podivné a pošetilé jako vstoupit do manželství s člověkem, ke kterému byste mnoho necítila nebo Vám s ním v intimní sféře nebylo dobře.

To, že už nemáte potřebu ho jen objímat a líbat může být dobrým darem pro to, abyste ho lépe uviděla a mohla se lépe rozhodnout. Uviděla partnera, ale i sebe – svoje nitro. To, jak se v tom cítíte vy. Není možné dát jen na rozum, ale ani jen na pocity. Je třeba vzít v úvahu obě stránky. Myslím, že velmi výhodné je sepsání kladů a záporů, které vidíte a podívat se na to, jakou mají pro vás váhu. Patří do toho i to, jak se dotyčný chová ke své rodině i k ostatním lidem. Tam lépe ukazuje, jak se bude chovat k vám v dobách, kdy nebude zamilovaný.

Je pravda, že člověk dopředu neví, co ho v životě čeká. Proto je tak nesmírně důležité rozhodnutí. A taky poctivé hledání, jestli vstupujete do manželství s člověkem, který vám za toto rozhodnutí stojí. A vy jemu. Je to dání důvěry, vzájemné svěření svého života do rukou druhého. Proto je třeba hledat člověka důvěryhodného, ke kterému máte úctu a který má úctu k vám. Ke kterému můžete vzhlížet. Je třeba, abyste se s ním cítila bezpečně a rovnocenně. Aby jednal tak, aby mohl být dobrým příkladem pro vaše děti. To, co by vás mělo pojit, by měla být důvěra, že oba chcete pro toho druhého dobro a pomáháte mu s tím, aby mohl růst a rozvíjet se. Měli byste si rozumět, vzájemně se chápat. Přijímat se. Pro to je pomocí právě přátelství partnerů (jen kamarádství nestačí... )

I když možná nemáte přímo před svatbou, doporučila bych vám, abyste s partnerem začali chodit na předmanželskou přípravu (více informací najdete např. zde). Poskytuje prostor pro pohled na důležité otázky, které by si člověk měl před svatbou ujasnit. Je tu možnost se také posdílet s jinými páry o jejich zkušenosti, a to i v intimních pocitech. Není pravidlem, že z těchto setkání vyjdou vždy lidé rozhodnutí pro manželství. Jsou službou pro lepší rozpoznání, jestli je váš partner pro vás ten pravý a vy pro něho.

 

Kategorie otázky: Láska v manželství, Láska v partnerství, příprava na manželství, Náctiletí - sexualita, vztahy

 

zveřejněno v rámci mediální spolupráce

Tomáš More (22.6.)

Tomáš More (22.6.)
(21.6.2018) Filozof, humorista, mučedník... Popraven králem Jindřichem VII. Patron politiků a vládců.

Josef Kemr - výročí narození skvělého herce

(19.6.2018) Josef Kemr (20. 6. 1922 – 15. 1. 1995) vynikající herec a aktivní křesťan.

Den otců

(15.6.2018) Den otců se mnoha zemích slaví třetí neděli v červnu. Jinde se slaví na svátek svatého Josefa (19.3.)

Příprava na manželství - osvědčená publikace

Příprava na manželství - osvědčená publikace
(13.6.2018) Zkušenost ukazuje, že řada mladých lidí dnes nenachází odvahu k rozhodnutí pro manželství.

Festival UNITED představuje zajímavá témata seminářů

Festival UNITED představuje zajímavá témata seminářů
(6.6.2018) Krize, odpuštění, deprese, vztahy či mužská spiritualita jsou příklady témat diskutovaných během...

Srdce Ježíšovo - slavnost

(6.6.2018) "Nejsvětější Srdce Páně" - termín náboženské úcty, charakaterizující Kristovu lásku ke všem lidem....

Rodinný život 3/2018 „Závislosti a rodina“

Rodinný život 3/2018 „Závislosti a rodina“
(5.6.2018) V aktuálním čísle se Rodinný život dotýká závažného a velmi aktuálního tématu – závislostí. Texty...

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4.6.2018) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

(1.6.2018) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN!

Kurzy Alfa - kurzy o křesťanství ve vašem okolí
Chcete se dozvědět více o křesťanství? Navštivte kurzy Alfa ve vašem okolí.