Spravedlivý bude žít z víry. (Řím 1,17) - Biblický citát na dnešní den

4.2.2015, Jas

Svatba v kostele po rozvodu nepokřtěných exmanželů

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Církevní sňatek, komplikace

Dobrý den.

Chtěla bych se zeptat, zda je možné mít druhou svatbu v kostele, pokud jsem již jednu svatbu měla. Já a ani můj exmanžel jsme nebyli pokřtěni a měli jsme svatbu na úřadě. Můj nynější snoubenec pokřtěný je a moc by stál o svatbu v kostele.

Je to možné?

Jednou z možností je požádat o dispenz

Obecně platí, že v katolické církvi mohou uzavřít manželství pouze svobodní lidé, anebo ti, kdo z pohledu církevního práva nežijí v platném manželství.

Církev má k instituci manželství velký respekt, a proto je i civilní sňatek dvou nepokřtěných považovaný za přirozeně platný a nerozlučitelný. Zatímco když si pokřtěný vezme nepokřtěného nebo člověka jiného vyznání pouze na úřadě, manželství podle církevního práva nevzniklo.

Vaše předchozí civilní manželství s nepokřtěným mužem je tedy překážkou svatby v kostele. Ještě by byla naděje prozkoumat prostřednictvím církevního soudu další okolnosti platnosti civilního manželství, např. jestli jste do něj oba vstupovali jako do svazku celoživotního… Bližší informace k tomu by Vám mohl poskytnout některý z advokátů církevního soudu. Jejich seznam i s kontakty najdete na webových stránkách Arcibiskupství pražského zde: http://www.apha.cz/seznam-advokatu/.

Další možností je požádat o dispenz papeže Františka, který by mohl Vaše první civilní manželství rozloučit ve prospěch víry Vašeho snoubence. Žádost se posílá prostřednictvím biskupa, který, než ji Svatému otci postoupí se svým doporučením, prozkoumá, zda jsou splněny podmínky pro kladné vyřízení.

V každém případě bude dobré, abyste se spojili s knězem ve farnosti tam, kde žije Váš snoubenec. To on by Vám mohl pomoci s žádostí o dispenz od papeže. Určitě bude také potřeba, aby Váš přítel podepsal závazek, že se „ve svém zamýšleném manželství bude bránit ztrátě katolické víry a podle svých možností udělá všechno proto, aby děti z vašeho manželství zrozené, byly katolicky pokřtěny a vychovávány" (srov. Kodex kanonického práva, čl. 1125, odst. 1).  Na Vás bude, abyste podepsala prohlášení: „Beru na vědomí závazek svého partnera, který vyplývá z jeho svědomí.“

Omlouvám se za to složité vyjadřování, ale otázky církevního práva se nedají moc zlidštit. Moc Vám přeji, aby se touha Vašeho přítele mohla naplnit, abyste mohli uzavřít manželství před Bohem.
 

Kategorie otázky: Církevní sňatek, komplikace, Láska a vztahy

Bůh sám je původcem krásy, aneb podzimní variace

(14.10.2017) Boží věčná moc a jeho božské bytí je možné poznat světlem rozumu z toho, co stvořil (Řím 1,20)

Výzva ČBK k nadcházejícím volbám do PS Parlamentu ČR

(12.10.2017) Lidé dobré vůle, sestry a bratři v Kristu našem Pánu, obracíme se na Vás v době blížících se...

Modlete se za politiky, i za ty chybující

(9.10.2017) „Nemodlit se za své vládce je hřích“, řekl papež František. Mnozí možná kroutí hlavou.

Říjnové číslo časopisu pro dívky IN!

Říjnové číslo časopisu pro dívky IN!
(9.10.2017) Zveme vás k přečtení říjnového čísla.

Jak (ne)mluvit o sexu - nové číslo časopisu Rodinný život

Jak (ne)mluvit o sexu - nové číslo časopisu Rodinný život
(5.10.2017) Nové číslo časopisu je věnováno tématu, které „hýbe světem“, a právě proto je potřeba o něm...

Kurzy Alfa - kurzy o křesťanství ve vašem okolí
Chcete se dozvědět více o křesťanství? Navštivte kurzy Alfa ve vašem okolí.