Hospodine, slyš moje slova. (Žl 5,2) - Biblický citát na dnešní den

28.4.2009, pol

Nedokážu cítit nic ke klukům - bojím se zklamání

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sexualita jiné

Dobrý den.
Chtěla bych se Vás zeptat na nejasnost, která mě v poslední době tíží. Můj táta od nás odešel kvůli jiné paní (už třetí nevěra). Hrozně moc nám všem ublížil, prožívám snad ještě větší zranění, než naposled, pocit ublížení. Táta nás psychicky napadal, manipuloval s námi a byl k nám i velmi hrubý.

Moje otázka směřuje k jakýmsi důsledkům, které na sobě vidím a začínám intenzivněji prožívat. Ke klukům nedokážu cítit nic víc než kamarádství, hrozně se bojím zklamání a celkově mužů.

Na druhou stranu však začínám cosi cítit k osobám (ne všem) stejného pohlaví. Něco jako zamilovanost. Jsem s mojí kamarádkou velmi šťastná a cítím se v tom vztahu tak moc dobře, že jsem pak celý dny hrozně šťastná. Z celého srdce věřím Bohu, miluji ho a celé své srdce jsem mu odevzdala. Když však jsem v hodně blízkém vztahu s osobou stejného pohlaví, tak si říkám, jak se na mě dívá Bůh? Bohu jsem řekla, že chci dodržet čistotu až do svatby a za tím pevně stojím. Řekla jsem mu, že ve vztahu s holkou nehledám žádný požitek, možnost vyzkoušet si něco jiného, ale lásku člověka, který se mnou je proto, jaká jsem.

Myslím si, že mě tatínkovy zážitky změnily tak napůl v mé orientaci, ve které však chci i nadále dodržet čistotu.

Čas hledání kdo vlastně jsem, není snadný úkol, ale nebojte se

Milá…,

Vy, Vaše maminka i sourozenci to nemáte vůbec lehké. Píšete o své domněnce, že tatínkovo chování změnilo napůl Vaši orientaci. Je to pochopitelné, protože ve vztahu dcery a otce se utváří vztah ženy k mužům. Dobře píšete i slůvko napůl. Homosexualita je totiž orientace, na jejímž vzniku se podílí biologická, psychická i sociální dispozice. Tady víme o tom, že se právě ten správný model muže ve Vašem životě zatím nezdařil vytvořit.

Teenageři hledají svou orientaci v životě vůbec, a tak se i tato otázka směrem k pohlaví dostává do popředí. Bohužel v dnešní době málokdo vyrůstá v úplné rodině. Je tedy časté a logické, že mladý člověk nechce prožívat další zranění jako dosud ze strany rodiče, a ve strachu utíká do srozumitelného světa stejného pohlaví a potvrzuje zde svoji identitu, nikoli tedy v partnerském heterosexuálním vztahu.

V každém případě ale je nutné vědět, že ať je člověk jakýkoli, tzn. s jakoukoli orientací, Bůh se na něho nedívá přes prsty. Bůh je ten, který je nám nablízku v našem trápení, třebaže těžko rozumíme tomu, jak jsme ke svému trápení přišli, zatímco jiní mají zdánlivě život bez obtíží. Znáte jistě z Písma, že Ježíš přijímal každého v jeho trápení i toho nejposlednějšího, kterým ostatní pohrdali. Je proto dobře, že s Bohem mluvíte, říkáte mu svoje starosti, postoje, rozhodnutí k čistotě, i svoje prožitky. Věřím, že není na světě nikdo, kdo by Vám lépe porozuměl, i když je pravda, že ne vždy člověk jeho přítomnost a blízkost prožívá.

Není nic špatného na tom, že jste šťastná z pěkného vztahu s druhým člověkem, třebaže je to žena. Právě pevný vztah s kamarádkou Vám může pomoci srovnat se s Vaší složitou rodinnou situací a najít pevnou půdu pod nohama pro svou vlastní identitu. Velice dobré je na druhé straně to, že dovedete s kluky kamarádit, pak tedy můžete nacházet v mužském světě i nějaké klady, nejen to špatné z Vašich zkušeností z domova. V každém případě Vás čeká úkol dát do pořádku vztah z Vaší strany k tátovi, který Vám tolik ublížil. Čeká Vás cesta odpuštění všeho toho, čím Vám ublížil, aby se mohl i Váš vztah k mužům zdravě rozvíjet. Možná to bude chtít i vyhledat odbornou pomoc.

Je před Vámi určitě čas hledání toho, kdo vlastně jste, jak žít ve vztazích s ostatními, tak jak to mají i jiní mladí lidé. Pro žádného mladého člověka to není snadný úkol dozrát. Během času objevíte o sobě mnohé, jen se ale nebojte. Strach brání opravdovému hledání. Je třeba určitě myslet při poznávání sebe sama na stránky pozitivní, které osvěžují Váš život i život jiných. Když se objeví i věci, které člověka překvapí nemile a nemusí jít jen o pohlavní orientaci, je třeba vědět o síle, kterou disponujete k jejich přijetí a vyrovnání se s nimi. Byla by škoda utopit se v sebelítosti, která nakonec vede i k nejistotě.

 

Kategorie otázky: Sexualita jiné, Láska v partnerství, příprava na manželství, Náctiletí - sexualita, vztahy

 

zveřejněno v rámci mediální spolupráce

Den otců

(15.6.2018) Den otců se mnoha zemích slaví třetí neděli v červnu. Jinde se slaví na svátek svatého Josefa (19.3.)

Příprava na manželství - osvědčená publikace

Příprava na manželství - osvědčená publikace
(13.6.2018) Zkušenost ukazuje, že řada mladých lidí dnes nenachází odvahu k rozhodnutí pro manželství.

Festival UNITED představuje zajímavá témata seminářů

Festival UNITED představuje zajímavá témata seminářů
(6.6.2018) Krize, odpuštění, deprese, vztahy či mužská spiritualita jsou příklady témat diskutovaných během...

Srdce Ježíšovo - slavnost

(6.6.2018) "Nejsvětější Srdce Páně" - termín náboženské úcty, charakaterizující Kristovu lásku ke všem lidem....

Rodinný život 3/2018 „Závislosti a rodina“

Rodinný život 3/2018 „Závislosti a rodina“
(5.6.2018) V aktuálním čísle se Rodinný život dotýká závažného a velmi aktuálního tématu – závislostí. Texty...

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4.6.2018) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

(1.6.2018) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN!

Boží tělo -svátek

(30.5.2018) Slavnost Těla a krve Páně

První jména kapel CampFestu 2018 zveřejněná!

První jména kapel CampFestu 2018 zveřejněná!
(28.5.2018) CampFest, ktorý sa koná 2.-5. augusta 2018 na Ranči Kráľova Lehota, ako predovšetkým hudobný festval,...

Kurzy Alfa - kurzy o křesťanství ve vašem okolí
Chcete se dozvědět více o křesťanství? Navštivte kurzy Alfa ve vašem okolí.