Ježíš řekl: „Věřte ve mne.“ (J 14,1) - Citát z Bible na každý den

3. 1. 2007, stepa

Jak se liší církev českobratrská od římskokatolické?

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Církve, hnutí, ekumenismus

Jak se liší církev českobratrská od římskokatolické? Ptám se proto, že jsem katolička a mám spolužačku, která se právě hlásí k českobratrské církvi. Učila jsem se, že bych jako katolička neměla navštěvovat bohoslužby jiných církví. Ta spolužačka mě zvala na "jejich" setkání mládeže ve městě. Já ale nevím, jestli bych tam mohla jít.

Mějte široké srdce

Předpokládám, že se ptáte na Českobratrskou církev evangelickou (ČCE). Je celkem snadné, vyčíslit hlavní rozdíly mezi touto a katolickou církví. Pokusím se je nastínit a rozšířit malými poznámkami.

V ČCE mají velmi v úctě Písmo, z něj se snaží čerpat celý svůj život. A to mnohem více, než v katolické církvi. Katolíci se od nich májí co učit!

V ČCE a u všech církví vycházejících z protestantismu mají v Bibli o 7 knih méně, než my. Důvodem je především to, že do Bible zařadili o 7 knih méně, než katolíci. Což ovšem neznamená, že by naše Bible neměla stejný základ a nemohli bychom ji spolu číst. Všechny podstatné knihy máme společné.

V ČCE mají v lásce kromě Písma také kázání a hlásání víry. Když půjdete na bohoslužbu do ČCE, kázání bude nejspíš dost dlouhé a bude v něm pravděpodobně užito mnoho citátů z Písma. Jejich kázání se nejspíš bude soustředit skutečně na přečtený biblický text. Jsou mistry ve vysvětlování a rozebírání bible.

V ČCE uznávají jen 2 svátosti, to je křest a večeře Páně. (U katolíků je touto svátostí Eucharistie). Ostatní svátosti nemají, kromě konfirmace (biřmování), kterou však nepovažují za svátost. Svátost Večeře Páne slaví jen několikrát do roka a proto nedělní bohoslužba je často bez Večeře Páně. V jejich pojetí je svátost Večeře Páně jiná, než katolická svátost Eucharistie. Nemyslí si, že by došlo ke skutečné proměně chleba a vína v Tělo a Krev Pána tak, jak v ni věří katolíci.

V ČCE neuctívají svaté, tedy ani Marii, stejně, jako katolíci. Nemají úctu k ostatkům, tedy relikviím světců. Přesto však mají velkou úctu k lidem, kteří žili "svatým" životem.

Posledním rozdílem, na první pohled viditelným, je přítomnost žen na kazatelně. Ženy v ČCE se mohou stát duchovními a sloužit podobně, jako katoličtí kněží.

K Vaší další otázce. Jestli Vám někdo někdy řekl, že jako katolička byste neměla navštěvovat bohoslužby jiných církví, tak to byl omyl. Naopak. Navštěvujte je a poznávejte je. Může to udělat mnoho dobrého. Třeba si začnete sama klást otázky a pomůže Vám to prohloubit Vaši vlastní víru. A také třeba získáte věřící kamarády z jiných církví a zjistíte, že je to vlastně nesmírně hloupé, že jsme rozděleni. Vřele bych Vám doporučila návštěvu onoho společenství, na které Vás kamarádka zve. Mějte široké srdce, ale také nezapoměňte, že jste v katolické církvi a o to víc hledejte kořeny své víry. Ptejte se proč věříte v anděly, svaté, Pannu Marii, 7 svátostí... To jsou velmi důležité otázky. Je dobře, že jste katolička a setkání se společenstvím Vaší přítelkyně Vám pomůže uvědomit si odpovědi na všechny tyto otázky.

Kategorie otázky: Církve, hnutí, ekumenismus

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky

Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky
(25. 4. 2024) Ráda bych se zeptala jak vysvětlit dětem některé pohanské zvyky a svátky. Konkrétně se jedná o 30. dubna, kde je na…

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(23. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(21. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát pohanskými uctívači Matky Země.…

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…