Pomozte a zastaňte se. (Iz 1,17) - Biblický citát na dnešní den

28.12.2007, Aleš Opatrný

Hledam Boha, ale existuje vubec?

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Hledání Boha, víry

Rad jsem procital Bibli. Okouzlila me. Hlavne ty pribehy v ni, ty ctnosti atd. Porad se ale nemuzu rozhodnout jestli v neho "naplno" uverit nebo ne.

Mam pritele vericiho, ktery ma svuj nazor a i kdyz trosku dela, jako ze si muzu myslet, co chci, myslim si, ze me krapet manipuluje, a to mi odpuzuje od viry. Ale sam v podstate nevim. Pomahaji me modlitby. Kazdy vecer dekuju Bohu za dobry den, rikam mu sve hrichy a jak je zkusim napravit, nebo se jich vyvarovat, dekuju mu za dobre veci a omlouvam se za spatne, ze jsem ho neuposlechl a tak. .. Ale porad nevim, kdo/co to je. Vzdycky me to uklidni a ja usnu. Tohle mi dava, neni to tak malo, jak to vypada, protoze jsem pak hodnejsi na lidi.

Jinak jsem takovy ateista neateista. Verim, ze nase planeta je stara miliony/miliardy let, a evoluce se mi zda jako dobre vysvetleni existence, verim ze ziva priroda vznikla urcitou souhrou nahod a dobrych okolnosti, a nahoda je jeden ze zakonu prirody (mozna i Bozich, jestli Buh je stvoritelem). Verim, ze neco jde od nekud nekam. Samo nic nevznika (zakon zachovani hmoty).

Me jen prijde, ze krestanstvi priklada prilisnou vahu cloveku nad ostatnimi tvory. Mrzi me, ze se muj kamarad krestan nedokaze pokorne smirit s myslenkou, ze jeho predci nemuseli byt jen ti vyvoleni vzneseni lide, ale tvorove kteri vubec nevypadali jako lide, ze tvrdi, ze zkameneliny neexistuji, popr. je nejak zatracuje. Fakt to nemuzu stravit. Navic se mi vybizi otazka, ze nekde ve vesmiru existuji treba tvorove vetsi nez my nabubreli lide.

Ja mam pred lidma uctu a snazim se je mit rad, kdyz to jde.. Snad, ze jsme si rovni pred Bohem, neboli jsme stejny druh Homo Sapiens Sapiens. Nechci, aby se kvuli me krestanstvi menilo. Jen verim i vede, i kdyz se meni. Protoze se vedci (vetsinou) snazi najit pravdu, a pravda je jiste Bohu mila. A nakonec se, jak verim pravda vzdy ukaze. Nevim, jestli je Buh jenom v nasich dusich a srdcich a nevznikl jenom tak nejak v nas v urcitem stadiu vyvoje lidstva treba jako nejaka potreba si vysvetlit svet kolem nas, trosku snizit vlastni ego atd. , nebo jestli je stvoritelem. Kazdopadne vira v Boha funguje, to bezpochyby.

Mam v tom zmatek, divim se, ze jste se rozhodli, ze je stvoritel, ale asi to tak melo byt. Nebo tim vyjadrujete uctu pred vznikem krasneho presloziteho sveta jako je nas. V otazce existence Boha touzim po klidu. A je zajimave, ze cim hlasiteji Boha resim, cim vic bojuju za jeho existenci, tim se mi vice rozplyva. A kdyz dokazuju, ze neni, citim v srdci, ze nedelam spravne. Tak kde je?

A kdyz jsem potichu a modlim se, nebo pomaham lidem nebo delam neco uzitecneho, citim ho nejlepe. Tak nevim. Nakonec si rikam, ze mi pomaha Vira v Boha. Urcite. Hlavne kdyz jsem ve srabu.
Reknete mi prosimvas aspon co dle vas jsem: Agnostik? Verici? Ateista? Uz se chci nekam zaradit. Nakonec me kamos ateista nadava do panbickare a kamos krestan se mi uskliba a nadava mi do odporneho evolucionisty. Tak nevim.
Kdo me driv upali? Vy a nebo ateisti? :-)

Křesťanství nestojí na vztahu k evoluci

Když se člověk "prodírá" k víře, je to jako v pralese. Spousta věcí, těžko poznat, která je důležitá. Proto bych se nechtěl zabývat všemi věcmi, o kterých píšete (i když jsou jistě všechny nějak pro Vás významné), ale pokusil bych se napsat jen několik zásadních věcí, které by Vám mohly snad přispět k orientaci a dobrému rozhodování.

Především: nerozhodujete se pro souhlas nebo nesouhas se svými kamarády, ať jsou víře vzdáleni nebo naopak věřící. Rozhodujete se pro víru nebo proti ní, tedy pro život s Bohem a s křesťany, nebo "mimo". Lidé kteří souhlasí a kteří nesouhlasí budou okolo nás vždycky (a nejen ve věcech víry), ale člověk se rozhoduje sám za sebe.

Dále: nalezení křesťanské víry není v podstatě něco jako "kurs pro samouky". I když se člověk rozhoduje sám za sebe neznamená to, že sám sebe (např. čtením Bible) zcela do víry uvede. Bylo by tedy třeba najít trochu širší a kvalifikovanější pomoc, než je jen (jeden) Váš kamarád (tím ho nechci nijak shazovat). Zkrátka do víry má být člověk uváděn mezi křesťany, tedy v církvi.

Z toho, co píšete, není zřejmé, jak daleko jste se dostal v poznání Ježíše Krista. Ale křesťanství stojí zásadně na vztahu k němu (na víře v Ježíše a spásu), rozhodně nestojí na vztahu k evoluci. I letmý pohled do širšího výběru literatury by Vám ukázal, že křesťanem lze být i když evoluci člověk odmítá nebo když na ní naopak trvá nebo ji přijímá.

Nakonec: co jste o křesťanství četl kromě samotné Bible (to není školní zkoušení, ale ptám se pro svou orientaci)?

Když budete mít chuť napište.

Přeji Vám požehnané vánoční dny!

P. Aleš Opatrný, Th.D.

Kategorie otázky: Hledání Boha, víry

 

zveřejněno v rámci mediální spolupráce

Katolická charismatická konference 2018

(4.7.2018) Začátek prázdnin je v Brně již neodmyslitelně spojen se začátkem katolické charismatické konference, která...

Cyril a Metoděj

(3.7.2018) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším...

Tip na léto

Tip na léto
(29.6.2018) Doporučujeme nové, skvělé, vtipné a hluboké divadlo jednoho herce, který za vámi přijede kamkoliv (anebo vy...

27. 6. Den památky obětí komunistického režimu

27. 6. Den památky obětí komunistického režimu
(26.6.2018) 27. června 1950 byla komunisty popravena Milada Horáková (o několik měsíců před ní byl komunisty ubit k...

Prázdninové vydání časopisu IN!

Prázdninové vydání časopisu IN!
(25.6.2018) Nové vydání časopisu pro dívky je na světě.

Tomáš More (22.6.)

Tomáš More (22.6.)
(21.6.2018) Filozof, humorista, mučedník... Popraven králem Jindřichem VII. Patron politiků a vládců.

Josef Kemr - výročí narození skvělého herce

(19.6.2018) Josef Kemr (20. 6. 1922 – 15. 1. 1995) vynikající herec a aktivní křesťan.

Den otců

(15.6.2018) Den otců se mnoha zemích slaví třetí neděli v červnu. Jinde se slaví na svátek svatého Josefa (19.3.)

Příprava na manželství - osvědčená publikace

Příprava na manželství - osvědčená publikace
(13.6.2018) Zkušenost ukazuje, že řada mladých lidí dnes nenachází odvahu k rozhodnutí pro manželství.

Kurzy Alfa - kurzy o křesťanství ve vašem okolí
Chcete se dozvědět více o křesťanství? Navštivte kurzy Alfa ve vašem okolí.