Máte se obrátit od nicotných model. (Sk 14,15) - Citát z Bible na každý den

8. 2. 2008, pat

Smutek a beznaděj - co s tím?

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Osobní krize, nemoc, smrt

Je mi XY let, věřím v Boha, mám rodinu, mám XY krásné zdravé děti, práci a všechno, čeho se zdá být potřeba ke spokojenému životu. Přesto mě neustále pronásledují stavy bezedného smutku, beznaděje a vnitřní sevřenosti.

Dlouhou dobu jsem je považovala za sice nemilou, ale neodmyslitelnou součást mojí osobnosti, se kterou bohužel nemůžu nic, než se smířit. "Kříž", který na mě byl naložen a já ho mám bez protestování nést. Jenže poslední dobou mi ten kříž začíná připadat k neunesení. Navíc cítím, jak svým věčným smutkem, nedostatkem smyslu pro humor a pesimismem otravuju život svým blízkým. Naše manželství se povážlivě třese v základech a já si říkám, jestli hlavní příčinou nakonec nejsou tyhle moje smutky a výkyvy. Připravují mě o všechnu radost ze života a energii. Stýkat se s lidmi mě stojí spoustu námahy. Spíš přežívám, než opravdově žiju.

Obtížně sbírám odvahu vyhledat nějakou pomoc, vlastně ani přesně nevím jakou. Psychologa? Psychiatra? Duchovního pastýře? Prosím vás o radu nebo povzbuzení. Sama už nevím jak dál. Děkuji za vaši ochotu naslouchat a pomoct.

Verbalizace problému a konzultace s odborníkem

Jsem moc ráda, že jste nám napsal a snažíte se tak svou obtížnou situaci aktivně řešit.

Dle Vašich slov usuzuji na možnost depresivního onemocnění, které se projevuje smutkem, beznadějí, úzkostí a nezájmem o radosti života, a které se léčí úspěšně antidepresivy. Je to čistě biologické onemocnění působené z neznámých důvodů nedostatkem určitých chemických potřebných hormonů v mozku a v medikaci se potřebná "mozková chemie" po malilinkých dávkách dodává. Po určité době léčby je pak již mozek si potřebnou "chemii" schopen vytvářet sám a léčbu je možné po domluvě s lékařem vysadit.

Léčba je ale velice podstatná, neboť bez ní se kvalita života pacienta velice snižuje. Proto bych Vám ráda, doporučila osobní setkání a konzultaci v psychologické poradně. V poradně se Vašemu problému budou poctivě věnovat a usoudí zde pak z první konzultace, zda-li se jedná skutečně o depresi, či zda-li prožíváte nějakou vážnou existenciální krizi a mohou Vám pak doporučit individuální psychoterapii.

Důležitá je verbalizace problému a konzultace s odborníkem na lidskou duši, který již Vás pak vhodnou cestou nasměruje dále.

Kategorie otázky: Osobní krize, nemoc, smrt

Boj italského misionáře s čínskými těžaři zlata v Africe

(15. 5. 2019) Divoká těžba čínských společností plundruje krajinu a ožebračuje beztak chudé a občanskou válkou zbídačené obyvatelstvo...

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2019) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v...

ABSOLVENTI NEJEN VYSOKÝCH ŠKOL SE POČTVRTÉ SETKAJÍ NA VELEHRADĚ

(13. 5. 2019) Čtvrtý ročník akce Absolventský Velehrad se uskuteční v termínu 17.–19. května 2019. Myšlenka setkání navazuje na...

Festival Lumen přivítá návštevníky 7. a 8. června 2019 na Trojičním náměstí v Trnavě.

Festival Lumen přivítá návštevníky 7. a 8. června 2019 na Trojičním náměstí v Trnavě.
(12. 5. 2019) Na hlavním pódiu se v pátek představí folklórní složení FidliCanti, úžasná Janais, Altarive, Godzone...

Svátek matek 2019

Svátek matek 2019
(10. 5. 2019) Datum Dne matek připadá v roce 2019 na neděli 12.5.

Zemřel Jean Vanier, zakladatel hnutí Archa

(7. 5. 2019) Ve věku 90 let zemřel 7.5.2019 Jean Vanier. Celý svůj život věnoval přinášení naděje trpícím lidem: „Poselství...

Jak poznám Boží vůli? : videoseriál "Víra do kapsy"

Jak poznám Boží vůli? : videoseriál "Víra do kapsy"
(4. 5. 2019) Je opravdu všechno, co se nám v životě děje, Boží vůle? Jak ji poznat?