Máte se obrátit od nicotných model. (Sk 14,15) - Citát z Bible na každý den

13. 3. 2009, jipe

Existenciální potíže - nezaměstnanost, dluhy

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Osobní krize, nemoc, smrt

Dobrý den,
přišla jsem nečekaně o práci a jsem už 5. měsíc na úřadě práce. Dálkově studuji VŠ, ale na to se nic nevztahuje, i když si školné platím (letos budu končit bak. zkouškou).

Na úřadě zatím ještě příští měsíc dostanu částku Kč 5.350,-, ale příspěvek na bydlení mi zatím nevychází...pak se mám prý zaevidovat na městském úřadě na sociálním odboru, ale zde dostanu pouze Kč 3.126,- / měsíčně.

Nevím, jak mám vyřešit svoji situaci, dostala jsem se do dluhů a nevím, jak platit SIPO (když nezaplatím, nedostanu sociální dávky)...+ půjčku. Na půjčce měsíčně platím Kč 2.000,- + Kč 3.356,- SIPO, takže nevím z čeho to mám splácet (půjčka = ještě zaplatit Kč 12.000,-).

Bojím se, že když nebudu moci platit, že na mě pošlou exekuci a já se tak dostanu na seznam neplatičů, což bych nerada. K tomu se má do konce dobna zaplatit poplatek za popelnice, ani mě, že jsem na sociálce, tak mi poplatek neodpustí (vysoké penále při nezaplacení), jenom chtějí všechno zaplatit a já už nemám z čeho, ani úspory nemám... Pouze byt v osobním vlastnictví, který nemůžu prodat, jinak bych neměla už ani kde bydlet. Nemám na jídlo, oblečení, hygienické pomůcky... Obracím každou korunu než si něco koupím...než něco zaplatím. Rozmýšlím se, zda zaplatit splátku nebo raději sipo a tohle řeším teď každý měsíc...

Zatím mi nevyšla žádná práce, ani brigáda, tak už nevím co dělat.Nejsem doma a nesedím jen, ale hledám usilovně práci. Už nemám ani na inzertní noviny, na jídlo... zbytek peněz na SIPO jsem si zatím opatřila, ale už si nemůžu brát a půjčovat, takhle to dál nejde. Zadlužím se ještě víc a pak z toho bludného kruhu se nepůjde tak lehce dostat.

Jsem svobodná a bydlím sama. Nemyslím si, že na mne ještě čeká štěstí, že vyřeším svou situaci, to nemluvím o vztazích, o rodině, o dětech, o přátelích, o sportu a zálibách, na které stejně nemám... Už nevím jak dál. Přemýšlela jsem i nad sebevraždou, tím by se mé problémy vyřešili. Byt by naši prodali a tím zaplatili mé dluhy a ještě by jim zůstalo na pohřeb i na "lepší časy"...
Děkuji za odpověď

Ani nejtěžší životní situace není popřením nesmírné hodnoty člověka

Milá ...!
Děkujeme Ti za důvěru, se kterou se obracíš na naši linku důvěry. Již toto gesto je znamením naděje, kterou v sobě stále máš. Právě k této naději se obrací podstata naší odpovědi: Nevzdávej to! Život máme jen jeden. Ani nejtěžší životní situace není popřením nesmírné hodnoty člověka. To platí i o Tobě.

Z toho, co píšeš, je zřejmé, jak svízelná je Tvá ekonomická situace, zvláště pokud již tak dlouho převládají neúspěchy v jejím řešení. Je zajímavé, jak detailně dokážeš popsat své příjmy a výdaje a na druhou stranu se skoro nic nedozvídáme o dalších rozměrech Tvého života.

Jakkoliv je nezbytné umět dobře nakládat se skrovnými finančními prostředky, podstata řešení, které by mělo dlouhodobější perspektivu, se zřejmě nachází mimo tento začarovaný kruh. Máme na mysli především oblast Tvých vztahů s druhými lidmi, onu přirozenou potřebu někam patřit, pro někoho žít.

Zdá se, že právě individualismus spojený se zaměřením se pouze na materiální hodnoty, z nás vytváří smutné a chudé samotáře bez perspektivy. To je záležitost celé naší současné společnosti, ale záleží především na nás, jak se k tomu postavíme.

Milá..., co se týká Tvé situace, s konkrétním vylepšením Tvých financí Ti takto na dálku nedokážeme pomoci. Možná by však stálo za to ptát se, proč se člověk ocitnul v takové izolaci. A také zda právě úsilí o obnovu starých vazeb a o vytvoření nových vztahů by nemohlo být zdrojem nového životního smyslu a třeba i konkrétního řešení.

Jinými slovy: moc bychom Ti přáli, abys kolem sebe měla lidi, se kterými se dokážete vzájemně pochopit a podporovat v různých životních oblastech, včetně té materiální. Tu a tam je možné narazit na křesťanská společenství, kde je naděje na nalezení upřímného přijetí a podpory - možná, že to by byla cesta. Budeš-li mít takové zázemí, jistě snadněji najdeš práci a všechny další důležité věci včetně životní spokojenosti pramenící z vědomí, že žiješ pro někoho.

Kategorie otázky: Osobní krize, nemoc, smrt | Sociální potíže

Boj italského misionáře s čínskými těžaři zlata v Africe

(15. 5. 2019) Divoká těžba čínských společností plundruje krajinu a ožebračuje beztak chudé a občanskou válkou zbídačené obyvatelstvo...

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2019) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v...

ABSOLVENTI NEJEN VYSOKÝCH ŠKOL SE POČTVRTÉ SETKAJÍ NA VELEHRADĚ

(13. 5. 2019) Čtvrtý ročník akce Absolventský Velehrad se uskuteční v termínu 17.–19. května 2019. Myšlenka setkání navazuje na...

Festival Lumen přivítá návštevníky 7. a 8. června 2019 na Trojičním náměstí v Trnavě.

Festival Lumen přivítá návštevníky 7. a 8. června 2019 na Trojičním náměstí v Trnavě.
(12. 5. 2019) Na hlavním pódiu se v pátek představí folklórní složení FidliCanti, úžasná Janais, Altarive, Godzone...

Svátek matek 2019

Svátek matek 2019
(10. 5. 2019) Datum Dne matek připadá v roce 2019 na neděli 12.5.

Zemřel Jean Vanier, zakladatel hnutí Archa

(7. 5. 2019) Ve věku 90 let zemřel 7.5.2019 Jean Vanier. Celý svůj život věnoval přinášení naděje trpícím lidem: „Poselství...

Jak poznám Boží vůli? : videoseriál "Víra do kapsy"

Jak poznám Boží vůli? : videoseriál "Víra do kapsy"
(4. 5. 2019) Je opravdu všechno, co se nám v životě děje, Boží vůle? Jak ji poznat?