Moudrost shora je čistá. (Jak 3,17) - Biblický citát na dnešní den

15.9.2014, 0:00

Adoptujme si politika!

V pravidelné sobotní Glose na Radiožurnálu kardinál Duka upozorňuje na zajímavou křesťanskou iniciativu: adopce politiků.

 

Vážení přátelé, milí rozhlasoví posluchači, uprostřed neblahých zpráv o situaci na ukrajinsko-ruském pomezí, úspěších Islámského státu a dalších tématech, která nás trápí, si dovolím trochu odlehčení. 

V Mladé frontě jsem přečetl článek o adopcích politiků. Adoptovat se dá různým způsobem kde co a kde kdo. Sám jsem v pražské zoologické zahradě patronem kardinálů dominikánských, kterým ze svého důchodu přispívám na stravu v rámci solidarity. 

 

Čtěte také: Jak poznáme, že jsme našli toho pravého politika? zamýšlí se se Dominik Duka

 

Křesťané dnes na internetu nabízejí k adopci politiky a tvrdí, že je to snazší a levnější než adoptovat zvíře v zoo. Stačí se jen zaregistrovat, vybrat si konkrétního politika a pak se za něj půl roku modlit. 

Je pěkné, že si lidé vybírají nejen ty oblíbené politiky, ale i ty, kteří jsou na poněkud opačné straně názorového spektra. I předseda KSČM Vojtěch Filip má čtyři modlitebníky a nebere dle svých vlastních slov něco podobného na lehkou váhu. 

 

Jako křesťané věříme, že modlitba má skutečně svou sílu. Nejde tedy o recesi, ale o dar těm druhým, na které myslíme v dobrém, modlíme se za ně, rádi bychom, aby našli správnou cestu k Bohu. Všichni naši poslanci a senátoři byli během týdne „rozebráni“ a za některé se modlí i více lidí. 

 

Je dobře, že jsme schopni s trochou humoru dělat i závažné věci. V jednom sociologickém průzkumu mě překvapila skutečnost, že tu nejznámější modlitbu Otčenáš znají dvě pětiny spoluobčanů. Nemodlí se ji sice běžně, ale dokáží se připojit při nějakých výjimečných příležitostech, jako jsou svatby, pohřby nebo vánoční obřady v kostele. 

Když se tazatelé výzkumu ptali na jiné formy modlitby, zjistili, že vlastními slovy se někdy v životě modlilo 52 % obyvatel. Co je však příznačné – polovina z nich tvrdí, že jsou nevěřící. Deklarovaná nevíra tedy lidem nebrání, aby se v důležitých životních situacích neobraceli za sebe i své blízké s prosbami k Bohu. 

 

Autor:  Dominik Duka
 

 

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno? Pracovní listy pro děti

(23. 9. 2018) A znáte nějaké další rostliny, které se objevují v Bibli?

Světový den turistiky- 27. září

(22. 9. 2018) Cestování a turistika přispívá ke vzájemnému poznávání národů a kultur. Podobně je tomu se sportem...

Organizátoři festivalu UNITED zvou křesťanské umělce na první ročník konference ARTKO

Organizátoři festivalu UNITED zvou křesťanské umělce na první ročník konference ARTKO
(21. 9. 2018) „...a než ses tu vzal ty, tma. Prázdnota. Temno. Ale byl tu On a řekl: Budiž světlo. A to světlo jsi ty. Vyjdi z...

Zapřísáhlá ateistka a feministka, která našla cestu k Bohu. Knižní tip pro vás.

Zapřísáhlá ateistka a feministka, která našla cestu k Bohu. Knižní tip pro vás.
(18. 9. 2018) Autobiografie Angličanky Sally Readové (*1971).

15. září 1993 byl sicilskou mafií zavražděn kněz Giuseppe Puglisi

(14. 9. 2018) Padre Giuseppe Puglisi se pokusil se o nemožné – zachránit děti ulice, které rostou pro mafii. Není divu, že se brzy –...