Nauč nás počítat naše dny. (Ž 90,12) - Citát z Bible na každý den

3. 6. 2020, jm

První zpověď

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných

Dobrý den,

jsem pokřtěný, ale k praktikování víry jsem nebyl nikdy nějak výrazně veden. Žil jsem život, kdy jsem nechodil do kostela, modlil se jen opravdu výjimečně, hodně dbal na svou kariéru a hodně si taky užíval. Víru a křesťanství jsem ale měl vždy rád a snažil jsem se jí obhajovat. Postupem času jsem měl v životě chvíle, kde jsem se na Boha obracel. více a v poslední době  vnímám tuto potřebu stále intenzivněji. 

Rád bych šel ke zpovědi a přijal eucharistii.  Nejsem si ale jistý, jestli vůbec můžu. Nikdy jsem nebyl. Jeden z důvodu, proč taky váham, je, že nevím úplně, jak bych si vedl v dodržování všech pravidel Katolické církve. (Zejména používání antikoncepce a předmanželský sex). V mé současné situaci nedokážu  přestat, i když bych si přál  v budoucnu se oženit.  Jak se třeba i k těmo hříchům stavět u zpovědi? Jsou to hříchy, ze kterých bych se měl zpovídat, třeba že vím, že je budu opakovat? Ale jde i o další věci. Když jsem si četl různa zpovědní zrcadla, tak asi tuším, že ne úplně všechny body bych byl schopný dodržovat. 

Zpověď by neměla primárně být jen pro odpuštění hříchů, jde o obnovu vztahu s Bohem

Ahoj....

Je prima slyšet, že Ti záleží na Bohu a chceš uspořádat svůj vztah s ním. Pokusím se postupně odpovědět na Tvoje otázky.

K přijetí svátosti smíření a eucharistie (neboli sv. přijímání) existují přípravy. Zdá se mi ale, že minimálně v případě svátosti smíření vlastně víš, o co při ní jde a proč bys k ní chtěl přistoupit, takže z tohoto pohledu není zcela nutné se ještě více připravovat.

Ptáš se, jestli můžeš jít ke zpovědi. Určitě bych k ní šel, už jen proto, že člověk ví, že mu Bůh odpouští jeho hříchy. Zpověď je skvělá svátost a sbližuje s Bohem.

Co se týče dodržování pravidel Katolické církve:

ad předmanželský sex:

1) Církev zakazuje předmanželský sex proto, protože si přeje, aby byl sex "zastřešen" svátostí manželství. Důvodů pro to je více - např. proto, že pokud člověk začne sexuálně žít, velmi těžko se mu přestává. Dále i během chráněného sexu je možné počít dítě (každá ochrana má své limity a úspěšnost, žádná není úplně stoprocentní), takže pak je zde není "zabezpečená" úplná rodina pro dítě. Každé sexuální sblížení přináší i něco víc, než jen "fyzický akt" - v Písmu se často o sexu používá obrat "poznal svoji ženu" - to poznání jde hlouběji, než jen ve fyzickém kontaktu, upevňuje se zde i citový a psychický kontakt, což je správné v manželství, ale není to úplně vhodné ve vztahu, který se může rozpadnout, nebo který není vůbec trvalý, nebo je dokonce jen jednorázový.

2) Ke správnému pokání by měl dotyčný kající se mít alespoň elementární snahu či záměr se daného hříchu nedopouštět, jinak lze těžko mluvit o pokání. Je jasné, že se toto předsevzetí nemusí podařit dodržet, jsme lidé. Ale měl by zde být alespoň pokus. Jinými slovy - lze vůbec litovat hříchu, když vlastně ani neplánuju, že bych se pokusil jej nedělat nebo se mu vyhnout?

ad antikoncepce:

1) Církev nezakazuje žádnou formu neabortivní antikoncepce. Neabortivní antikoncepce je taková, která zamezí splynutí pohlavních buněk, spermie a vajíčka. Abortivní antikoncepce je taková, která působí potrat byť sotva vzniknuvšího plodu, takže např. tělísko v děloze, které zabrání uhnízdění plodu, pilulky "po", které mají abortivní účinek, potrat samotný apod. Důvod je asi jasný: Církev říká, že početím vzniká nový člověk a potratem jej vlastně zabíjíme - zakazuje tedy zabití.

2) Existují antikoncepční metody, při kterých lze praktikovat nechráněný pohlavní styk (symptotermální metoda, metoda neplodných dnů...). Tyto metody jsou z hlediska Církve doporučené. Nicméně mezi přípustné metody se řadí i použití kondomu nebo poševního pesaru (viz bod 1).

3) Použití neabortivní antikoncepce není hříchem, ze kterého by se člověk měl zpovídat. Naopak člověk by se určitě měl zpovídat z použití abortivní antikoncepce.

Píšeš, že si nejsi jistý, zda bys mohl dodržovat všechny body ze zpovědního zrcadla. Buď klidný, to není schopen zcela dodržovat nikdo, a proto vlasně existuje svátost smíření. Jak už jsem ale psal, je důležitá snaha o dodržování. Svátost smíření taky pomůže k upevnění vztahu s Bohem a pak i Jeho blízkost pomáhá ve vyhýbání se hříchům.

Zkusím Ti napsat několik doporučení:

1) Zkus si ke své první zpovědi najít kněze, kterému opravdu důvěřuješ. Bylo by také dobré třeba mu raději prvně zavolat a domluvit s ním čas, kdy by se Ti mohl věnovat. Řekl bych mu, že se jedná o moji první zpověď a jsem už dospělý, takže by si na Tebe měl vyhradit více času.

Je možné, že po Tobě bude kněz chtít, abys k němu zašel na několik setkání, kde by se s Tebou trochu seznámil a případně byste si taky povykládali o svátosti smíření.

2) Zpověď by neměla primárně být jen pro odpuštění hříchů, ale pro navázání úzkého vztahu s Bohem, ve kterém naše hříchy vadí. Taky život křesťana primárně nespočívá v tom, vyhýbat se hříchům, ale hlavním cílem by měl být vždy Bůh sám, navázání živého vztahu s Bohem, uvědomnění si, že je tu Bůh pro mě, zajímá se o mě, chce se mnou prožívat můj život a rád by jej dokonce vedl. A k tomu, abychom byli schopni poznávat Boží vedení v našem životě, potřebujeme Boha znát, mít s ním velmi blízký vztah. Všimni si, že dříve se této svátosti říkalo sv. zpověď - důraz byl tedy na vyznání hříchů, očištění od hříchů. Nyní se spíše používá výraz svátost smíření, který více dává důraz na to, co se při této svátosti děje - obnovuje se vztah s Bohem. Člověk je tak veden k tomu, proč je třeba se očišťovat od hříchů, proč je rozumné se hříchů varovat - kvůli našemu vztahu s Bohem, kvůli Bohu samotnému, kvůli tomu, abychom nezraňovali Jeho lásku k nám.

3) Pokud by sis chtěl poslechnout něco o svátosti smíření, pak na youtube jsou tři cca hodinová "videa" - v tomto případě spíše povídání - kněze Josefa Prokeše, který má velmi krásné uvedení (mystagogii) do této svátosti. Najdeš je na těchto odkazech:

Proč se zpovídat? Kde se vzala zpověď?
Příprava na zpověď v NZ
Jak se na zpověď dobře připravit a jak ji slavtit?

Přeju Ti, aby se Tvoje první svátost smíření stala startem dobrodružného hledání a nalézání Boha a stále pevnějšího spojení s Ním. Budu se za Tebe modlit.

Kategorie otázky: Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2020) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno? Pracovní listy pro děti

(23. 9. 2020) A znáte nějaké další rostliny, které se objevují v Bibli?

Světový den turistiky- 27. září

(22. 9. 2020) Cestování a turistika přispívá ke vzájemnému poznávání národů a kultur. Podobně je tomu se sportem...

15. září 1993 byl sicilskou mafií zavražděn kněz Giuseppe Puglisi

(14. 9. 2020) Padre Giuseppe Puglisi se pokusil se o nemožné – zachránit děti ulice, které rostou pro mafii. Není divu, že se brzy –…

Guy Gilbert (* 12. září 1935, Francie)

Guy Gilbert (* 12. září 1935, Francie)
(11. 9. 2020) nekonformní francouzský římskokatolický kněz, který svůj život zasvětil zejména práci s mládeží na okraji...

11.9.2001 byl uskutečněn teroristický útok na USA

11.9.2001 byl uskutečněn teroristický útok na USA
(10. 9. 2020) Jak připomínku na smutné výročí 11.9.2001 nabízíme zamyšlení o smrti od NY kaplana hasičů Mychala Judge OFM . Zamyšlení…