Vládcové lidí, ctěte moudrost. (Mdr 6,21) - Citát z Bible na každý den

26. 10. 2020, smar

Koronavirus - povinné očkování

Navigace: Katalog dotazů > Konec světa, vizionáři

Milá Linko víry,
jelikož se obávám, že nás v dohledné budoucnosti bude čekat povinné očkování proti koronaviru (sice říkají, že to nebude povinné, ale podobných prohlášení o tom, co bude nebo nebude už tu bylo dost, a nakonec to dopadlo opačně), tak bych se chtěl zeptat,  jak je to u katolíka s používáním vakcín, které byly původně získány z potracených dětí. Četl jsem prohlášení některých zahraničních biskupů k tomuto tématu a jejich odpovědi si odporují (jak už je poslední dobou obvyklé). Je dovoleno nebo zakázáno používat takové vakcíny? V případě, že je to zakázáno, může se katolík nucené vakcinaci nebo nespravedlivým postihům plynoucím z odmítnutí bránit i za použití násilí nebo je prostě povinen to strpět? A jak je to v případě, pokud má člověk obavy ze závažných vedlejších účinků vakcíny, např. si myslí, že kvůli překotnému vývoji vakcína není dostatečně testovaná. Pokud by například vláda řekla, že vakcína je bezpečná, tak bych vzhledem ke zkušenost z posledního roku bych považoval za spolehlivější věřit spíše pravému opaku toho, co řekla. Existuje morální povinnost nechat se v takovém případě očkovat? Povinné očkování sice ještě zatím není na pořadu dne, ale říkal jsem si, že neuškodí zeptat se radši dopředu.
Děkuji.

Strach, který dnes spoustu lidí ovládá a svazuje, určitě není od Boha

Dobrý den,

nejste sám, komu se v současné zmatené době honí hlavou podobné otázky. Odpovědět na ně jednoznačně "ano" nebo "ne" nejde. Jediný, kdo do toho skutečně vidí, je Vševědoucí. Jeho se pevně držme, pouze Jemu důvěřujme. Strach, který dnes spoustu lidí ovládá a svazuje, určitě není od Boha. Žijme důsledně pouze přítomný okamžik, nikoliv zítřek - "každý den má dost svých starostí...". Zatím nás nikdo k očkování nenutí a ani v budoucnu donutit nemůže. Taková totalita tu, Bohu díky, nevládne. Spíše stát přenese zodpovědnost za rozhodnutí na každého jednotlivce. To pro mnohé nebude snadné, ale křesťan má vždycky k dispozici Ducha svatého. Až to nastane - a nikoliv dříve - jasnou odpověď od Něho v modlitbě určitě dostaneme. Velmi Vám doporučuji místo zneklidňujících zpráv na internetu poslechnout si tuto přednášku P. Vojtěcha Kodeta: Křesťan v době koronaviru.
Pokoj vám!

Linka víry

Kategorie otázky: Konec světa, vizionáři

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2021) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením
(28. 9. 2021) Násilí a bezpráví zasadilo těžké rány a zanechalo hořkost. Všeho toho velice lituji, naplňuje mě to smutkem a hluboce se…

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí
(26. 9. 2021) Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno? Pracovní listy pro děti

(23. 9. 2021) A znáte nějaké další rostliny, které se objevují v Bibli?

Světový den turistiky- 27. září

(22. 9. 2021) Cestování a turistika přispívá ke vzájemnému poznávání národů a kultur. Podobně je tomu se sportem...

Téma: narcismus. K poslechu

(17. 9. 2021) Zajímavá série tří pořadů na Radiu Wave