Bůh je naše pomoc. (Ž 33,20) - Citát z Bible na každý den

linka-filtr

Filtrované dotazy, které odpovídá přímo administrátor a nepřeposílá je dál (výběr)

Někteří ze spolupracovníků se zajímají o celkové složení došlých dotazů. Stručný přehled okruhů dotazů je uveden jinde (taktéž seznam vybraných dotazů jsme vám zaslali mailem). Na tomto místě uvádíme okruhy dotazů, které řešíme přímo v redakci a neúpřeposíláme je dále vám - spolupracovníkům Linky víry...

 

Základní oblasti filtorvaných dotazů jsou tři: 

A) "Skrupulantské"
B) Stručné, dohledatelné / recyklovatelné
C) Frustrované, výkřiky, provokativní, nadávající

 

Příklady  dotazů (ve zkratce)

 • Chtěla bych navštívit půlnoční, jak to chodí?
 • Můžu se jako ateista účastnit křtu?
 • Je nepozornost při mši těžký/lehký hřích?
 • Proč kněz nadržuje některým ministrantům?
 • Na mši po dlouhé nemoci – je nutné se zpovídat z neúčasti?
 • Jak se modlit, aby se do mě kluk zamiloval?
 • Kde najít texty – liturgické, písní?
 • Co dělat s novým růžencem před 1. použitím?
 • Musí se senioři postit?
 • Geopatogenní zóna
 • Znečišťování vstupu do kostela – lepí mi na schody žvýkačky
 • Smí křesťané jíst krev?
 • Může mi Bůh za trest odebrat anděla strážného?
 • Biřmovací patron
 • Bůh je nesmysl, Křesťané jsou idioti
 • Kam pověsit kříž?
 • Mohu se křižovat, když nejsem pokřtěná?
 • Oddávající kněz z jiné farnosti – možné?
 • Je třeba vyznat u sv. smíření využití alternativních léčebných metod?
 • Zdál se mi hrůzný sen o Satanovi
 • Hledám Boha, chtěl bych do ticha nějakého kláštera.
 • Jak vystoupit z CK
 • Podmínky křtu dětí.Chci pokřtít dítě. Prý se musím nejdřív nechat sama pokřtít.
 • Je (hřích), když dělám online platby přes můj kredit u operátora?

 

Příklady filtrovaných dotazů v plném znění

  

A) "Skrupulantské"

*Chvála Kristu. Chtěla bych se zeptat, jaký máte názor na páteční plesy a zábavy. Je vpořádku na ples jít a bavit se, podle Církve? Probírali jsme to s mnoha kněžími, ale každý měl jiný názor.

*Dobrý den,
Chtěla bych se Vás zeptat na 1 otázku. Možná je absurdní, ale je to pro mně důležité - nechci udělat hřích. Moje otázka zní, jestli si můžu jako křesťanka barvit vlasy. Pokuď by to byl hřích , vzdám se toho.

*Chvále Kristu, byla jsem 4týdny nemocná, před nedělní bohoslužbou kněz nezpovídal, měla jsem po nemoci, když jsem 3x nebyla na bohoslužbě, jít nejdřív na zpověď, třeba až další neděli, abych mohla přijmout tělo boží? Je to hřích, že jsem přijala tělo boží bez zpovědi?

*Tento rok jsem si řekla, že zkusím držet půst po dobu 40 dní, a to od toho, co mám nejraději a to je sladké, dala jsem si své vlastní pravidla. Dneska jsem bavila s kamarádkou, jejíž strýc je farář a říkal, že v neděli se půst "ruší". Je tomu opravdu tak? Chtěla bych to vydržet celou dobu, postit se i v neděli. Jen se chci spíš zeptat na to, kdyby nastala nouze a třeba v neděli bych něco smysla, tak tím půst neporuším? Děkuji moc :)

* Dobry den mam na naramku lezaty krizek. Nema ta nejakou spatnou symboliku?muzu ho nosit?

* Zdravím, rád bych vědel zda-li hřeším když řeknu že něco zbožňuji (np. jídlo které mám rád) nebo když řeknu že je něco boží (třeba nový mobil nebo něco v tom smyslu).
Díky za odpověď

*Nejíst krev

Dobrý den, ve Skutcích apoštolů v 15. kapitole jsem nalezl psáno, že mimo jiné by křesťan neměl jíst krev. Některá jídla však krev obsahují - zabijačková polévka atd.. Jak to tedy je?

 

B) Stručné, dohledatelné / recyklovatelné

*Dobrý den prosím vás už jsem byla jednou na rodinných konstelacich. Chci se zeptát co jsem si tím způsobila? Hodne jsem si četla esoteriku vše, už jsem se i vyznala z toho u spovede. Bylo to před lety od te doby jsem všeho nechala. Hledala jsem samu seba proto jsem byla i na konstelacich.

*Dobrý den, senioři údajně nejsou povinni dodržovat na Popeleční středu a Velký pátek žádný půst. Je prosím tato informace přesná? Děkuji za odpověď . 

*Dobrý den, asi se tu tento dotaz nehodí , ale nevím kde jinde hledat radu.
Neznáte nějakého křesťana sexuologa? Ke kteremu bych mohl chodit na sezení se svojí přítelkyní poblíž ostravy?

*V noci se mi zdál celkem nepříjemný sen. Padala jsem do pekla, přemýšlela o Satanovi, sen byl tak "živý", že jsem na svém těle cítila strašně silné jak když brnění, horko, nedá se to úplně popsat, těžko se sny pamatují. Zanechalo to ve mně divný pocit, hned jsem se začala modlit, mluvit k Bohu, aby byl v tu chvíli se mnou. Co si mám o tom snu myslet? Bylo to nějaké znamení? Nebo snad zkouška?

*Vážená Linko Víry,píšu dopis bejválýmu spolužákovi.Jmenuje se Patrick,ä je to nejlepší spolužák,co jsem,kdy měla.Chci,aby věděl např.to,že,kdyby mu někdo chtěl ublížit,a já vo tom věděla,radši,aby ublížil někdo mě.Dopis mu píšu vcelku dlouhej.Chci vědět,jak bude reagovat,a jestli jeho reakci,lze vovlivnit modlitbami.Chci,aby jste se pomodlili,aby si na mě vzpomněl.Já Vám moc děkuji a nashledanou.Bůh s Vámi.

*Dobrý den,
pro jistotu se ptám, zda je v pořádku užívat zelené potraviny od firmy GW, zelený ječmen a chlorella.
Dostala jsem totiž pozvánku na školení a na té pozvánce se mimo zelených potravin objevilo také školení BIOREZONANCE- přístroj EAV. Biorezonance vychází z čínské medicíny a to je špatně. Z tohoto důvodu jsem zapochybovala také o zelených potravinách. Dnes jsem si zelený ječmen a chlorellu objednala, tak zkoumám, zda tyto potraviny mohu používat, nebo ne.
Předem děkuji za odpověď.

*Dobry den,prosim Vas o radu ohledne kmotra pro naseho trimesicniho syna. Ja i otec ditete jsme pokrteni v katolicke vire,ja i po birmovani. Jsem kmotrou deti moji celozivotni pritelkyne a rada bych aby se ona nebo jeji partner stali kmotry memu synovi - problemem je,ze ona je budhistka a on luteran .je mozne,aby se stali kmotry pri katolickem krtu ?Velmi dekuji za radu.

*Zajímalo by mne. Proč jsou letos velikonoce až v dubnu? Nás ve škole učili že se to bere po prvním jarním uplňku. Velikonoce jsou pohyblivý svátek od 22.3 do 25.4 letos je úplněk 21.3. Je letos nějaká vyjímka. Nebo proč vycházejí až na duben?
Děkuji za opověd a přeji hezký zbytek dne L

*Chvála Kristu! Synovi byly doporučeny Bachovy kapky na zažívací potíže. Jsem praktikující katolička a mám obavu, zda nejde o nějakou odnož alternativní medicíny. Na stránkách otce Kodeta ani zde jsem nenašla k Bachově terapii žádnou informaci. Prosím proto o radu, zda je jejich užívání z duchovního pohledu bezpečné. Děkuji mnohokrát.

*Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem na Mt 12,31-32 - ,, rouhání proti Duchu svatému nebude odpuštěno. Dost jsem o tom přemýšlel a na internetu jsem našel tento článek: https://brno1.evangnet.cz/node/452
Moc bych chtěl slyšet Váš názor, popřípadě Vaše vysvětlení, jak to vlastně Ježíš myslel.

*Dobrý den. Mám prosím dotaz. Kde najít texty k Nešporám ? Vím, že by měly bít někde na internetu, dokonce je možné, je najít i na mobilu, ale ať hledám jak hledám, nikde se k nim nemůžu dostat. Objeví se mi text, stránka nenalezena. Protože sleduji Nešpory vysílané přes internet ze Sv. Hory, bohužel se k textům dostat nemůžu.
Druhou otázku bych měl ke kancionálu. Mám kancionál Českých a Moravských diecezí vydaného nakladatelstvím Zvon z roku 1994, Přesto se mi mnohokrát stalo, že při mši sv. vysílané televizí NOE, z kaple, že jsem nenalezl ve zpěvníku právě uváděnou mešní píseň. V mém zpěvníku nebyla. Rád bych se proto zeptal v kterém zpěvníku tyto texty jsou.?

*Zasvěcení se P. Marii 25.3. DOBRÝ VEČER.PROSÍM VÁS,V KOLIK HODIN BUDE V TENTO DEN PROBÍHAT U VÁS MŠE SV.?RÁDA BYCH SE PŘIPOJILA DUCHOVNĚ,NEMÁ MOŽNOST JET DO BRNA.NA ZASVĚCENÍ SE S POMOCÍ BOŽÍ PŘIPRAVUJI. DĚKUJE EH

*Zdravím. Mám dotaz ohledně masturbace. Chtěl bych se zeptat, jestli je masturbace hříšná i když probíhá bez pornografie.

*Je (hřích), když dělám online platby přes můj kredit u operátora?

*Dobrý den,
obracím se na vás s prosbou o radu. Můžu vstoupit do manželství s klukem, který se mi svěřil, že bojuje se sebeukájením? Děkuji

*Dobrý den,
Mohl bych si zvolit za svého biřmovacího patrona sv. Jana Pavla II?

*Dobrý den, napsali byste mi prosím něco o čistotě?
Chtěl bych se nad tím více zamyslet a odpovědět si tak na své otázky.
Děkuji.

*Dobrý den.
V postní době, bývá v naší farnosti po mši křížová cesta. Jeden z účastníků čte u ambonu text, ostatní chodí po kostele po jednotlivých zastaveních, zpívají, modlí se...Myšlenky čtené u ambonu jsou krásné a inspirující.
Mám dotaz zda je nutné, chodit po kostele. Náš kostel je velmi rozlehlý, mnohem lépe vše prožiji, když sedím , klečím v lavici blíže ambonu. Jenže bývám jediná a připadám si tak trochu nepatřičně.
Děkuji za odpověď.

*Dobrý den, chtěla bych se nechat pokřtít, může mi být kmotrem manžel?

*Dobrý den,
tento týden jsem viděla v TV rozhovor lékařů z IKEMU o transplantacích, zajímalo by mě jak se k tomuto tématu staví církev.
Sama jsem zdravotnice a vím jaké potíže mají někteří nemocní a jak se jim po transplantaci změní život,mohou být aktivní, věnovat se více rodině,sportu ...
Na druhou stranu je každý člověk potencionální dárce orgánů,pokud tedy nevyjádří písemně svůj nesouhlas. V situaci,kdy zemře někdo z rodiny a blízci mají rozhodovat o dárcovství,je to velmi náročné. Je to otázka etiky, já osobně bych ráda pomohla,pokud by se jednalo o dárcovství např.ledviny dítěti nebo manželovi,ale přemýšlím zda by to nebylo proti Boží vůli.

*Úplně jsem se od boha oddálil, nedokážu se vrátit :( Prostě to nejde..

*Dobrý den, zajímalo by mne, do kdy je možné nechat pokřtít dítě. Chtěli jsme pokřtít naše děti společně, ale je mezi nimi nakonec větší časový odstup. Děkuji.

*Dobrý den,
včera ve vlaku dostal manžel od nějaké dívky CD Ten, který přichází. Protože již nějakou dobu moc ráda poslouchám přednášky a kázání otce Vojtěcha Kodeta, začala jsem číst Bibli a znovu hledám cestu k Ježíši (jako malá jsem byla pokřtěná v ŘKC, ale nejsem praktikující), chtěla bych se zeptat na názor na tuto knihu (CD), potažmo na Církev Slovo života (ona dívka prý hovořila o tom, že je členkou nějakého "spolku" z ....) a také, jaký máte názor na www.křesťanem.cz (dostala jsem tip na tyto stránky od známého). Ani o jednom společenství jsem nikdy předtím neslyšela a chtěla bych se vyhnout tomu, abych věnovala čas něčemu, co by mi mohlo být na škodu.
Moc děkuji a přeji vše dobré.

*Dobrý den. Jsem na začátku své cesty věřícího. Je mi 15 let a v kostele jsem byl pouze 2krát. A to jsem pěl chorál, jako malý. Je něco, na co se mám připravit? Jen mám trochu strach z toho, že dojde k nějakému incidentu z mé nezkušenosti... Děkuji

*Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné dítě pokřtít zároveň u katolické a Arménské gregorianske církve. Rada bych totiž obřad v českém jazyce ale jako Armenka chci aby bylo dítě u Arménské církve. Dekuji

*Dobrý den, nebyla jsem jako dítě u prvního svatého přijímání. Jak mohu toto napravit? Víra je pro mě v mém životě stále důležitě, ale jsem pouze pokřtěna.

*Dobrý den,je zde hodně podobných témat, ale nejsem si jist, jestli odpověď bude stejná.
Absolvovali jsme s manželkou posezení s Janem Balíkem- teologie těla.
Úžasná zkušenost, a uvědomění co dokonalého to vlastně je. Ale momentálně řešíme s manželkou oblast předehra, orální sex,
Příjde partner večer za drahou polovičkou nachystá hezký večer (svíčky atd.) a například (z lásky a súctou ) si ,,formou ukončené předehry '' pomiluje s partnerem (jaký na to máte názor), nebo druhá varianta - to samé, ale pokračuje partner, který byl milován (ať to není jenom o jednom - mohlo by se to asi nazvat sobectvím, přesto,že ten úmysl tam vůbec není.
Chápete k sexu jako - tělesném spojení nakonec třeba ,,někdy'' nedojde, je to špatně?Když to není za účelem sobectví, ale vzájemná a oboustranná láska?

*Dobrý den, chci se zeptat jak to je s přijimáním, když jsem provozovala mimomanželský sex? Můžu jít k přijimání, nebo to nejde? Slyšela jsem na jedné přednášce, že sex ke vztahu zkrátka patří a proto se to nedá považovat za těžký hřích. Jak to tedy je?

*Dobrý den, dovoluji si mít zdvořilý dotaz. Vzhledem k množství a různosti kvality zdrojů informací, které se vyskytují na internetu, se dovoluji dotázat, která webová stránka obsahuje katolicky uznávaný překlad bible. Resp. nerozumím, proč se mi bible nedaří najít na Vašem webu.
Děkuji.

* Předem se omlouvám za trochu hloupý dotaz... Ale svoji otázku myslím opravdu vážně.
Co se stane, pokud smíchám trochu svěcené vody s vodou klasickou? Stane se z té klasické vody rovněž svěcená nebo to zůstane bez efektu? To stejné by mě zajímalo i se svěceným olejem nebo solí.
Děkuji za odpověď.

*Dobrý den
Mám otázku, která se týká znamení lebky (na oblečení). Zajímalo by mě, jaký má znamení lidské lebky význam.
S velkou pravděbodobností to má něco společného se satanem. Nejsem si ale zcela jistý a jinde na internetu jsem nenašel adekvátní vysvětlení. Předem děkuji za odpověď. (15 let)

*Prosím laskavě o sdělení, kdy se přesně vypínají zvony na Velikonoce. Děkuji Marie

*Dobrý den,
chtěla bych se zeptat... Očekávám narození dcery a chci aby byla pokřtěna. Ale Já jako matka ačkoliv jsem měla být pokřtěna a nyní během dospělosti jsem se k tomu ještě nedostala...pokřtěna nejsem.
Pro dceru mám kmotru která je pokřtěna. Chci se zeptat zda mám jít za farářem a nechat se pokřtít? A poté může být pokřtěna i má dcera? Děkuji

* Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jestli je metalová skupina Dymytry satanistická. Některé texty mají dobré, vesměs jsou o životě. Sama mám v tom stejně trochu zmatek, děkuji za odpověď.
Jsem věřící katolička.

* Mám dotaz k předmnětům jako je třeba kříž na krk nebo náramek s náboženskými motivy.
Známý mi říkal že bych si to neměl kupovat sám ale aby mi to někdo daroval, jelikož by to prý nemělo nosit nic dobrého...
Co je na tom pravdy

* Znečišťování vstupu do kostela - Dobrý den, prosím o radu jak postupovat vůči mladistvým nyní bez víry, kteří tráví volný čas na schodech kostela a schody vedoucí do kostela znečišťují - lepí na ně žvýkačky, ponechávají zde zbytky jídla, obaly od nápojů (alkoholických i nealkoholických), obaly od jídla i cigaret, nedopalky od cigaret, na schody plivou apod. Znečišťují i prostranství před kostelem. Opakovaně to uklízíme, ale ale je to velká neúcta a rádi bychom to nějak vyřešili. Kostel i pozemek okolo je ve vlastnictví Římskokatolické farnosti.Děkuji

* Dobrý den, jsem těhotná, a s manželem vybíráme jméno pro dítě, které budeme křtít. Co ale nevíme, jestli vybrané jméno musí být "svaté". Např. Václav je svatý, tak tam je jasné, že stačí jedno jméno pro dítě. Ale např. Milan svatý není, pokud bychom tedy chtěli takové jméno, musíme vybrat ještě druhé - "svaté"? Nebo můžeme pokřtít dítě pouze jedním - "nesvatým" jménem? Díky za odpověď.

* Dobrý den.
Někteří křesťané šíří názor, že prý v blízké budoucnosti bude z kostelů ze svatostánků odstraněna Eucharistie - věčná oběť a toto že bude trvat tři a půl roku. Pravděpodobně vycházejí z nějakých soukromých zjevení. Chci se zeptat - bez ohledu na nějaká soukromá proroctví, která mohou být často velmi nejistá - jestli je vůbec tato možnost v církvi reálná. Nedovedu si představit, že by církev kdy mohla začít rušit Eucharistii - zdá se mi to dost přehnané, naprosto nereálné. Skoro jako nějaká konspirační teorie. Děkuji za odpověď.

 

C) Frustrované, výkřiky, provokativní

* Bůh je nesmysl jde o staroveke vysvetleni na okolity svet a lehci manipulaci lidi prestanze sirit lzi!!!!!! Buh neexistuje a nikdy neexistoval!!!! Krestani jsou idioti

*Dobrý den, zajímalo by mě, komu mám předložit svou žádost o vystoupení z církve v případě, že jsem byl křtěn v D.h (okr. P.), nyní žiji ve V. (farnost P.), trvalé bydliště mám v B. a již 20 let navštěvuji Českobratrskou církev evangelickou (sbor B.I), jejímž členem jsem cca 10 let. Chápu to doufám správně tak, že křtem jsem se stal nedobrovolně členem a tedy mám-li být pravdivý k sobě i Bohu je na místě požádat o vystoupení ze společenství, v kterém s tolika věcmi nesouhlasím?

 

Sekce: linka-filtr

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

Čsopis IN! pro dívky / říjen

Čsopis IN! pro dívky / říjen
(8. 10. 2021) Pro někoho může být podzim smutné období, hlavně, když celé dny proprší. Pro někoho je to roční období plné klidu a…

Můžete podpořit „svůj“ hospic

Můžete podpořit „svůj“ hospic
(6. 10. 2021) V sobotu 9. října se připomíná Světový den hospiců.

Nechme na sebe hledět Ježíše (papež František)

(3. 10. 2021) Co nám nabízí svědectví Františka z Assisi dnes?  (odkaz na pastorace.cz)

Svátek andělů strážných 2.10.

Svátek andělů strážných 2.10.
(1. 10. 2021) Pošlu před tebou anděla, aby nad tebou po cestě bděl. Naslouchej jeho hlasu. Můj anděl půjde před tebou, praví Bůh.…

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2021) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2021) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?