Bohu na vás záleží. (1 P 5,7) - Citát z Bible na každý den

1. 9. 2016, IMA (Foto: IMA) | Sekce: Aktuální téma | Archiv

Křesťanův politický postoj

Křesťanův politický postoj

Vybízím, ať se konají modlitby za všecky, kdo mají moc,
abychom mohli vést život pokojný a klidný,
a aby se všichni lidé zachránili
a došli k poznání pravdy. (srov. 1 Tim 2,1-8)

Křesťanství přežilo
nejroztodivnější politické systémy

Základním posláním křesťanů je budovat Boží království a  přinášet dobrou zprávu o Boží lásce všem lidem všech dob a do každého kouta světa.

Křesťané s touto zvěstí za dva tisíce let prošli nejrůznějšími politickými, sociálními a ekonomickými systémy. Důležité pro společenství křesťanů - církev vždy bylo, je a bude, aby se nezabydlela v žádné epoše, aby nesrostla s žádným konkrétním politickým, či kulturním systémem, aby byla otevřená stále pro všechny. Proto jsou i dnes křesťané lidmi orientovanými jak „pravicově“, tak „levicově“, jak lidmi v politice angažovanými, tak i lidmi politicky nevyhraněnými. Křesťané jsou zastoupeni ve všech vrstvách společnosti: učí na univerzitách, ale žijí i jako domorodci v pralesech, jsou to lidé bohatí i chudí, jsou to králové a prezidenti, ale i lidé ze slumů...  Za dva tisíce let prošli nejrůznějšími režimy. V mnohých byli pronásledováni a vytěsňováni. Vždy byli ale spolu/tvůrci společnosti. Někdy bohužel propadli i pokušení moci a snažili se druhým svůj pohled diktovat. Ale vždy, když křesťané začali spoléhat jen na svou moc a sílu, nebo se příliš propojili s nějakým aktuálním mocenským systémem, začalo křesťanství upadat. Naopak rozkvétalo a přinášelo užitek vždy, když se nespoléhalo samo na sebe, na lidskou moc, ale obracelo se k Bohu. Křesťané tedy mají s politickými postoji své kontinuální dvoutisícileté zkušenosti...

Jak se mají křesťané stavět k politice
a jak se do ní mají zapojovat?

Konkrétní otázka tedy zní: „Jak se dnes křesťané mají v politice orientovat a jak se k ní mají stavět?“

Částečnou odpovědí by mohl být životní osud jednoho z prvních křesťanů: apoštola Pavla. Pavel, původním jménem Šavel byl původně člověkem, který krutě pronásledoval nově vznikající církev v Jeruzalémě. Byl dokonce přítomen první veřejné popravě – ukamenování jáhna Štěpána (Sk 7,54-60). A možná že právě tato událost, která mnohé křesťany naplnila smutkem, byla pro Pavlovu budoucnost rozhodující. Štěpán totiž těsně před svou krutou smrtí všem aktérům popravy odpustil a modlil se za ně. Tedy neproklínal je, neurážel je, nenadával jim a nezoufal si. Dělal ale pravý opak ve smyslu Kristových slov: „žehnejte a neproklínejte“ a „modlete se za své nepřátele“…  Odpuštění je prostředkem, který osvobozuje z pout nenávisti a zášti.  A tak se možná právě Pavel, i díky odsouzencově postoji mohl stát tím, který nejenže křesťanství již nadále nepronásledoval, ale stal se jedním z jeho největších šiřitelů v dějinách.

Možná právě v této události je tedy výzva i pro nás tváří v tvář bezmoci vůči politické situaci v naší zemi: nenadávat, neurážet, neodsuzovat a nezlořečit. Ale trvale ve svém srdci odpouštět, žehnat, přimlouvat se a být citlivými na Boží volání, kam Bůh volá právě nás, kde je naše místo a poslání.  Nemusíme hned předpokládat, že se z našich politiků stanou apoštolové, ale zcela jistě se něco pohne. Minimálně v nás samých. A to není málo. Protože neexistují „malé role“ v životě. Lékem na stav společnosti totiž nejsou „velcí lidé“, ale velký zástup lidí „malých“, kteří přijímají své vlastní povolání,  své poslání a kteří jsou každý na své úrovni, na svém místě.

Křesťanův politický postoj
by se dal shrnout do těchto bodů:

- Nést spoluzodpovědnost a spolupodíl na věcech veřejných

- Zastávat se pravdy, práva, solidarity a spravedlnosti

- Nejednat s nikým na základě přezíravosti a nenávisti, nýbrž s respektem. Což tedy tedy zároveň znamená stále odpouštět (i těm, kdo společnosti škodí) a neživit v srdci nenávist

- Žehnat a vytrvale se přimlouvat i za oponenty a nepřátele (nenadávat a neproklínat)

- Být ve spojení s Kristem, který dává světlo a sílu

- Hledat a přijmout své vlastní poslání a svou vlastní (i malou) odpovědnost a roli v rodině, společnosti, církvi, politice…

Modleme se za naše politiky

Každá modlitba může mít nejrůznější formy. Tak i modlitba za politiky naší země. Níže nabízíme jednu možnou formulovanou modlitbu (zpracovanou podle Českého misálu). Pokud můžete, zapojte se nyní do proudu lidí, kteří ji přednášejí před Boží tvář:

Všemohoucí, věčný Bože,
lidská srdce i životy nás všech jsou ve tvých rukou;
veď všechny, kdo jsou odpovědni za naši společnost a stát,
aby hájili svobodu svědomí a všechna lidská práva,
aby prosazovali spravedlnost a mír
a usilovali o rozvoj naší vlasti.
Prosíme o to skrze Ježíše Krista. Amen

 

Sovisející:

Adoptuj si svého politika

Na výročí listopadové revoluce byla 17. 11. 2013 spuštěna iniciativa „Adoptuj si politika.cz“, která lidi spojuje v jakési modlitební stráži nad našimi politiky. více
 
 

Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(23. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(21. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát pohanskými uctívači Matky Země.…

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…