Modli se k svému Otci. (Mt 6,6) - Biblický citát na dnešní den

9.9.2008, cpr

Žiji s přítelem, je to špatné?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v partnerství, příprava na manželství

Jsem rada, ze mohu vyuzit vasi pomoci. Chtela bych to vzit velmi strucne. Je mi 18 a uz rok mam pritele. On je krestan, ja ne. Je tu ale jeden nas osobni "problem". Zacali jsme se spolu milovat. Muj pritel se kvuli tomu ale trapi.

Chtela jsem se zeptat na to, jak je to vlastne ted z krestanskeho hlediska. Jestli je to porad "spatne"? Mam na milovani pred svatbou stejny nazor, vzdy jsem chtela mit 1 partnera na cely zivot. Milovani pred svatbou povazuji za spravne, pokud vim, ze s tim druhym chci stravit zbytek zivota a ja chci.

Vim ze jsme to mozna uspechali ale PROSIM o vas objektivni nazor. Podle me by to tak uz melo zustat, protoze si myslim ze by nam to obema ublizilo. Oddali jsme se jeden druhymu, a tak si myslim, ze to tak je snad uz spravne.

Díky za odpověď!

Správně tušíte, že milování je něco kvalitativně víc

Milá ...,

jistě nelze pochybovat o upřímnosti, s kterou berete váš společný vztah.

Otázka sexu před svatbou není v prvé řadě otázkou náboženskou. Postoj různých církví k této problematice je různý, u katolické církve (z jejíchž pozic odpovídám) je to jednoznačné NE, u protestantských církví je to denominace od denominace. Zkusím spíše přistoupit k této otázce obecně lidsky s poukazem na různá úskalí. Pokusím se vám oběma dát pár podnětů k zamyšlení nad vaším vztahem a jeho budoucností.

Jistě je plus to, že Vaším cílem je celoživotní vztah. Píšete, že milování před svatbou považujete za správné, pokud vím, že s tím druhým chci strávit zbytek života. To je pravda, ale ne celá. Stejný názor by měla mít i druhá strana. Ale pokud oba tyto názory zazní a navíc veřejně, je to svatba a není co řešit.

Správně tušíte - a dnes to mezi mladými vůbec není samozřejmé - že milování je něco kvalitativně víc a že to není určeno pro každou příležitost.
Že k tomu musí být oba dva partneři disponováni mimo jiné i kvalitou jejich vzájemného vztahu. Ale jak ji posoudit?
Vztah lásky roste ve třech dimenzích:
Vášeň (sexuální touha) - zavázání (slib, rozhodnutí vytrvat) - intimita (náklonnost).
Růst by měl být ve všech třech dimenzích rovnoměrný.
Pokud není, vztah se vyvíjí ne dobře.

Vášeň by se měla rozvíjet společně se zodpovědností (závazností vztahu) a intimitou/náklonností, tedy důvěrností vztahu, vzájemným poznáním.
Problém je ten, že pokud se dá zelená sexu, vztah se v široké škále ostatních oblastí obvykle přestane rozvíjet. Vzniká však falešné přesvědčení, že už o sobě víme všechno nebo velmi mnoho, což bývá podpořené i tím, že nám to při milování tak hezky jde. Ale to je falešné a potvrzují to i výzkumy u nás i v zahraničí, které došly k závěru, že páry, které spolu delší dobu žily intimně před svatbou, jsou výrazně více ohroženy rozvodem (až o cca 50%), než páry, které se tomuto intimnímu soužití vyhnuly. To lze přičítat mimo jiné různě rozvinuté dimenzi zodpovědnosti.

Z toho, co píšete, vnímám, že prožíváte silnou romantickou, erotickou lásku, ale obávám se, že rozměr vzájemného poznání a schopnosti vzájemné zodpovědnosti za vztah tam není příliš rozvinut.

Takže souhrnně: milování před svatbou je z mého pohledu špatně ne především proto, že to ta či ona církev zakazuje jako špatné, ale hlavně proto, že to odporuje smyslu sexu v lidském vztahu (viz filosofie trojúhelníku vášeň - zavázání - intimita) a že riziko rozpadu takovýchto vztahů je příliš velké (obecná zkušenost).

Teď ale CO S TÍM?

Máme se okamžitě přestat společně milovat? Máme se co nejdříve vzít?

Asi by bylo pro vás oba nejlepší navštívit odborníka přes partnerské vztahy a zvážit s jeho pomocí perspektivu vašeho vztahu do budoucna. Pokud by tam perspektiva byla, nebát se směřovat vztah k manželství, pokud ne - rozejít se. Třetí cesta - obávám se - je slepá a pravděpodobně končí rozchodem s většími problémy.
Každopádně je teď třeba vrhnout se na druhý vrchol trojúhelníku - zodpovědnost. A ukáže-li se, že váš vztah má šanci uzrát, čeká vás práce i na třetím vrcholu - a tou je vzájemné poznání a budování vztahu v ostatních oblastech než je sex.
Odbornou pomoc je vám schopna nabídnout v zásadě každá poradna pro manželské a mezilidské vztahy (http://www.mpsv.cz/files/clanky/2663/adresar.pdf).
Centrum pro rodinu vám může nabídnout služby naší Křesťanské psychologické poradny http://cpr.apha.cz/krestanska-psychologicka-poradna/ .
Ke konzultaci s odborníkem bych vás chtěl velmi povzbudit!

Kategorie otázky: Láska v partnerství, příprava na manželství

 

zveřejněno v rámci mediální spolupráce

Josef Kemr - výročí narození skvělého herce

(19.6.2018) Josef Kemr (20. 6. 1922 – 15. 1. 1995) vynikající herec a aktivní křesťan.

Den otců

(15.6.2018) Den otců se mnoha zemích slaví třetí neděli v červnu. Jinde se slaví na svátek svatého Josefa (19.3.)

Příprava na manželství - osvědčená publikace

Příprava na manželství - osvědčená publikace
(13.6.2018) Zkušenost ukazuje, že řada mladých lidí dnes nenachází odvahu k rozhodnutí pro manželství.

Festival UNITED představuje zajímavá témata seminářů

Festival UNITED představuje zajímavá témata seminářů
(6.6.2018) Krize, odpuštění, deprese, vztahy či mužská spiritualita jsou příklady témat diskutovaných během...

Srdce Ježíšovo - slavnost

(6.6.2018) "Nejsvětější Srdce Páně" - termín náboženské úcty, charakaterizující Kristovu lásku ke všem lidem....

Rodinný život 3/2018 „Závislosti a rodina“

Rodinný život 3/2018 „Závislosti a rodina“
(5.6.2018) V aktuálním čísle se Rodinný život dotýká závažného a velmi aktuálního tématu – závislostí. Texty...

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4.6.2018) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

(1.6.2018) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN!

Boží tělo -svátek

(30.5.2018) Slavnost Těla a krve Páně

Kurzy Alfa - kurzy o křesťanství ve vašem okolí
Chcete se dozvědět více o křesťanství? Navštivte kurzy Alfa ve vašem okolí.