Dal jsem vám příklad. (J 13,15) - Citát z Bible na každý den

23. 4. 2014

Úcta ke svatým

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Modlitba

Bible hovoří o nezobrazení boha v jakékoli podobě a o víře pouze v něho a v žádného jiného. Proto mě velmi trápí, proč lidé potřebují mnoho svatých a neobracejí se na něho přímo. Dobře je mi známo, že ve středověku i v pozdějších obdobích až do dneška je prosíme o přímluvu. Všem svatým patří však nehynoucí úcta za činy, které vykonali.

 

Svatí nám mohou být inspirací

Téma "svatí" není jednoduché. Úcta ke svatým zaznamenala mnoho přeměn a dodnes je pro mnoho upřímně věřících těžko stravitelným soustem.

Nejstarší a klíčový je význam tohoto slova v Písmu, kde mezi svaté patří všechen Boží lid (především žijící), lid Bohem vyvolený a vysvobozený z otroctví - "Jsi přece svatý lid Hospodina, svého Boha" (Dt 7,6). V apoštolské době křesťané toto označení vztahovali na všechny členy své komunity - "Všem vám v Římě, kdo jste Bohem milovaní a povoláni ke svatosti..." (Řím 1,7). Svatí jsou tedy ti, kdo jsou sice hříšníci, ale již v Kristu vykoupeni a svědčí o tom svým jednáním a vírou.

Časem se označení "svatý" přesunulo pouze na zemřelé, kteří žili křesťanským životem a nyní se radují s Kristem. Mezi nimi a živými existuje společenství.

V prvním tisíciletí o tom, kdo má být označován jako svatý, rozhodoval místní biskup, od 13. století dodnes se jedná o komplexní proces řízený kanonickým právem. (Možná to, že se o něčí svatosti rozhoduje takto "úředně", může být problém.) I toto mělo svůj důvod. Lidová zbožnost totiž vedla k přehánění úcty ke svatým. Mučedníci z doby pronásledování byli vnímáni jako znamení, jako ti, kdo mají účast na Ježíšově smrti.  Na výročí jejich smrti se konaly celonoční vigilie, u hrobu se budovaly svatyně a slavily se liturgie. Mučedníci nebyli postaveni Kristu na roveň, ale tvořili jednotu se všemi jeho následovníky. Podle vzoru římského patronátu se vytvořil i systém, kde se o svatých začalo uvažovat jako o nebeských patronech a vzrůstal i kult ikon. Roku 787 Druhý nicejský koncil ustanovil, že jedině Bohu přísluší oslava a klanění (lat. latreia) a svatým pouze vzdávání úcty (lat. duleia).

Druhý vatikánský koncil předložil ucelenou teologii o svatých a Marii, začlenil toto učení do své Konstituce o církvi  a do Konstituce o posváné liturgii.

Svatými jsou nazýváni ti, kdo již zemřeli a jsou skrze Krista u Boha. Termín zahrnuje všechny oficiálně kanonizované (svatořečené) svaté, ale zahrnuje potenciálně i všechny lidi dobré vůle. Společenství se svatými slouží k obohacení naší úcty a služby Bohu. Církev věří ve spojení svatých s Kristem a nám živým jsou svatí inspirací pro naši víru a následování. Můžeme je žádat o přímluvu (nikoli formou modlitby jako k Bohu, ale ve smyslu, aby se za nás přimlouvali).

Konstituce o posvátné liturgii se vyjadřuje jasně kristocentricky. Dny Páně (neděle) mají vždy přednost před svátky svatých, pokud připadnou na jeden den. Zdrojem a pramenem všech milostí zůstává Kristus.

Možná Vás napadlo, že jistě žilo a žije mnoho svatých, kteří se svého kanonizačního procesu nedočkali a ani nedočkají. Ano, veřejně známí jsou pouze jedni z mnohých, jsou jmenováni  pro nás živé jako příklad pro život z víry. Ale u Boha ten, kdo byl poslední, bude první... tedy ten, který není církví oficiálně prohlášen za svatého, jistě dojde u Boha své odměny.

K tématu doporučujeme: Úcta ke svatým

-ost-

Kategorie otázky: Víra – nauka víry, katechismus, Modlitba

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…

Nezasloužený blahobyt a bezpečí

(20. 3. 2024) Proč jsem se nenarodil  třeba v Africe?