On nesl naše utrpení. (Iz 53,4) - Citát z Bible na každý den

25. 2. 2015, tob

Proč se v katolické církvi modlí k Marii a ke svatým?

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Modlitba

Dobrý den, 
chtěla bych se zeptat na následující věc:

Proč se v katolické církvi modlí ke svatým a panně Marii, když je v Bibli napsané, že se nemá obracet k duchům zemřelých, v Novém zákoně jasně Ježíš definuje jak se mají lidé modlit: k pánu Bohu v jeho (Ježíšově) jméně. I Ježíš jasně určoval nejvyšší autoritu Boha, našeho otce. Jediný Bůh ví, jestli daný člověk, který byl na zemi označen za svatého, přijde do nebe. Kromě toho, svatý je jen Bůh a jeho Syn a Duch svatý.

Prosím, nechci odpovědi z katechizmu či jiných lidmi daných publikací, ale Bible jako jediného pravého dokumentu, ve kterém je slovo Boží. I Ježíš na poušti se bránil slovem Božím proti zlému, proto má takovou moc a nejvyšší autoritu u všeho.

Děkuji a Bůh Vám žehnej.

"Hle, od této chvíle budou mě blahoslavit všechna pokolení"

Dobrý den.
Bible (jak já ji čtu) rozlišuje modlitbu a obracení se na duchy zemřelých. To druhé skutečně odmítá, ale také to nepovažuje za modlitbu.

Požadujete-li jako odpověď pouze biblický citát, pak nabízím zamyslet se např. nad Lk 1,48 „Hle, od této chvíle budou mne blahoslavit všechna pokolení“. V širším kontextu s Mariiným mateřstvím a s Marií jako s „personifikací církve“ doporučuji rozjímat třeba 1 Kor 12,7, 12,26; Kol 1; 1 Petr 4,10 nebo Řím 12,3n.

Závěrem dovolte ještě několik poznámek:

- Ježíš na poušti zasazuje některá (zdaleka ne všechna) slova Písma (SZ) do konkrétního kontextu. Co ta ostatní? Nemá Církev podle Bible nejen právo, ale především úkol pokračovat v této Ježíšově činnosti?

- Možná jsem něco přehlédl, ale ani SZ Izrael, ani prvotní církev nehájí zásadu, že jediným zdrojem poučení má být Bible. (Jak by se potom NZ spisy staly její součástí?)

- Kvalitní teologická literatura nabízí vždy biblická východiska dané problematiky, jejich výklad v dějinách církve a (někdy) i jejich kritickou reflexi. Pro první orientaci v tématu může tímto způsobem posloužit i Katechismus katolické církve.

Přeji mnoho úspěchů v dalším úsilí o hledání pravdy.
 

Kategorie otázky: Víra a život (život z víry), Modlitba, Bible, jak číst, koupě,

Boží slovo, Bible, Písmo svaté

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Velký pátek

(28. 3. 2024) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…