On nesl naše utrpení. (Iz 53,4) - Citát z Bible na každý den

25. 2. 2015, KP

Má křesťanství nějaká zásadní pravidla?

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Hledání Boha, víry

Chtěla bych se stát křesťankou, tak mám pár otázek:

1. Mám se modlit před každým jídlem a když jdu spát?

2. Je povoleno jíst maso, anebo naopak maso vůbec nejíst?

3. Má křesťanství nějaká zásadní pravidla, popř. jaká?

4. Musím pravidelně chodit do kostela?

5. Má křesťanství zákazy?

 

Děkuji za odpověď.

 

V křesťanství jde především o živý vztah s Bohem

Pokládáte dotazy, které se týkají určitých pravidel života křesťana. Avšak dříve, než Vám konkrétně odpovím, ráda bych podotkla, že být křesťanem neznamená v první řadě dodržovat pravidla nebo splňovat nějaké podmínky. V křesťanství jde především o živý vztah s Bohem. Je to podobné jako v manželství, kde je na prvním místě vzájemná láska manželů, která je naplňována, realizována či chráněna určitými „pravidly hry“. Takovými pravidly pak bývají vzájemná věrnost, úcta, vyjadřování lásky konkrétními skutky, vzájemná komunikace, umění odpouštět si… Toto všechno a mnohé další jsou pravidla společného soužití, bez kterých to nejde, má-li být manželství skutečně hodnotné.

Nejinak je tomu v křesťanství. Pravidla, na která se ptáte, existují, avšak nesmí zůstávat u pouhého „je dovoleno – je zakázáno“. Tato pravidla by měla opatrovat duchovní život každého křesťana a celé církve. Těch pravidel je celá řada, v zásadě nejzákladnější je snažit se růst ve víře v Boha a rozvíjet živý vztah s ním. K tomu máme v církvi mnohá konkrétnější pravidla (a ano i zákazy), která nám mají v tomto pomáhat.

Konkrétní je např. právě pravidelné nedělní chození do kostela. Je to typický příklad pravidla, které má opatrovat a živit náš duchovní život a také život ve společenství církve, do kterého se počínaje křtem začleňujeme.

Ptáte se dále na modlitbu před jídlem a před spaním. Modlitba je rozhovor s Bohem. Můžu se modlit kdykoli, když chci s Bohem hovořit. Před jídlem můžu vyjádřit Bohu vděčnost za to, že mám co jíst (uvědomuji si, že nic není samozřejmé, a tedy vše, co mám, je Boží dar). Před spaním je to zase dobrá chvíle, kdy na konci dne můžeme pohovořit s Bohem o tom, co se událo, co se povedlo či nepovedlo – je to vřelé a i moudré doporučení zhodnocování dne je obecně doporučováno i mimo křesťanství jako určitá psychohygiena).

Maso se jíst může, resp. může se jíst všechno. Spíše se klade důraz na to, aby se člověk učil střídmosti, aby se zbytečně nepřejídal (taktéž velmi moudrá rada).

Co se týče dalších pravidel křesťanského života, je dobré je postupně poznávat prostřednictvím rozhovorů v rámci přípravy na křest. Píšete, že máte zájem stát se křesťankou a křesťanem se člověk stává v okamžiku křtu. Před tím zpravidla následuje určitá příprava s knězem nebo s někým pověřeným, se kterým se probírají různá témata ze života křesťana a církve. Nejjednodušší je jít za nějakým knězem (třeba, který působí v místě Vašeho bydliště) a domluvit se přímo s ním.

Držím Vám palce na Vaší cestě víry!

 

Kategorie otázky: Víra a život (život z víry), Křesťanství, Náboženství, Hledání Boha, víry

Související texty k tématu:

Víra:
- Víra je dobrodružství i osobní vztah 
- Základní pohled víry - I Tobě jde Bůh vstříc
- Víra je velmi široký pojem (Aleš Opatrný)
- Víra zraje krizemi (Dle J. Powella)
- Credo (kredo) - Souhrn křesťanské víry
- Další texty k tématu víra zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Velký pátek

(28. 3. 2024) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…