Dal jsem vám příklad. (J 13,15) - Citát z Bible na každý den

9. 3. 2017, pemu

Křesťanství a východní duchovní učení

Navigace: Katalog dotazů > Náboženství > Křesťanství

Dobrý den, 

chtěl bych se zeptat, jestli je křesťanství slučitelné s východním duchovním učením - např. s východním učením Tao-čhi-kung nebo Tantra.

Zajímalo by mě:

a) Jaká forma studia poznání výše uvedených je s křesťanstvím možná (bez hříchu),

b) lze-li některé prvky z výše uvedených teorii - bez hříchu - praktikovat i ve svém osobním životě

Děkuji za Váš čas. 

Neuzavírat se ve svém "náboženském rybníčku"

Vaše otázka má dvě roviny. Jedna je teologicko-kulturní a týká se především možnosti studia a poznávání Vámi zmíněných duchovních metod a tradic.

Druhá rovina je spíše morálně-spirituální a cílí spíše na prospěšnost praktikování některých z těchto metod.

Na otázku první je odpověď poměrně jednoduchá. Studovat a poznávat jiné náboženské tradice není nikterak zakázáno. Dá se dokonce říci, že od Druhého vatikánského sněmu církev povzbuzuje k poznávání a dialogu s ostatními náboženstvími. S tím, jak se svět globalizuje, nemůžeme zůstat uzavřeni jen v poznání „svého náboženského rybníčku“, jakoby kolem nic neexistovalo. Poznávání „toho druhého“ napomáhá i k prevenci fundamentalismu a xenofobie.

Při tom všem je však třeba být nejdříve dostatečně zakotven ve víře vlastní a v životě s Kristem, aby se člověku rozmanité náboženské prvky nemíchaly a nedocházelo k lacinému a povrchnímu synkretismu.

Zůstat zakořeněný v Kristu

Druhá rovina Vaší otázky nemá odpověď tak jednoznačnou. K otázce možnosti praktikování vybraných prvků z těchto náboženských systémů je třeba přistupovat individuálně a klást si základní otázku: Nakolik mi případné praktikování té které duchovní metody z jiné náboženské tradice napomáhá k tomu podstatnému – k životu s Kristem. Je pravda, jak říká učení církve, že v mnoha náboženských tradicích, včetně v těch Vámi jmenovaných, můžeme najít střípky stejné Božské Pravdy, která se nám naplno zjevuje v Kristu. Je však třeba přísně rozlišovat, které prvky jsou opravdu Božské a kde jde o lidský, kulturní „kontext“ a „nános“. Je třeba brát v úvahu, že jiná náboženství, ač mnohdy obsahují upřímné hledání Boha, vznikly v úplně jiném kulturně historickém kontextu, než je ten náš křesťanský a evropský. Bez dostatečného poznání a chápání kulturního a historického pozadí nemůžeme dostatečně dobře rozlišit to Boží od lidského a implementace některých technik nás může na naší duchovní cestě mást a odvádět od podstatného.


Takové poznání není příliš jednoduché a vyžaduje jak zmíněné odborné historicko-kulturní znalosti, tak i zralé duchovní rozlišování. Zde bych určitě odkázal na zkušené autory a na bohatou literaturu, která u nás vychází. 

Na závěr je dobré konstatovat, že v praktikování prvků z jiných náboženských tradic je lepší být spíše obezřetný. Můžeme se raději nechat povzbudit horlivostí jiných k tomu, abychom hlouběji přilnuli k bohaté nabídce spirituálních prvků a darů křesťanské víry, k jejich poznávání a využívání. V praxi totiž existuje zásada, že většina prvků duchovního života v jiných náboženstvích mají svou analogii i v křesťanské spirituální tradici. Tam jsou však zakořeněny v Kristu a tím jsou pro cíl našeho duchovního života jasné a bezpečné.

Přeji Vám moudrost a hojnost Ducha svatého.
 

Kategorie otázky: Křesťanství, Náboženství různá, Náboženství

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…

Nezasloužený blahobyt a bezpečí

(20. 3. 2024) Proč jsem se nenarodil  třeba v Africe?