Dal jsem vám příklad. (J 13,15) - Citát z Bible na každý den

21. 3. 2012, šape

Jak věřit?

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Hledání Boha, víry

Dobrý den,
když si pročítám vaše odpovědi, líbí se mi, tak budu své otázky směřovat na vás, snad se dočkám odpovědi:-). Jsem nevěřící, ale chtěl bych začít věřit. Nějak se ale pořád nedokážu přesvědčit. Možná by mi to šlo, kdybych se o tom s někým pobavil. Věřící kamarád mi říkal, že moc záleží na tom, jak mi to dotyčný vysvětlí. Abych třeba oslovil kněze.

Chci se zeptat jestli si můžu věřit "po svém"? Dám takový příklad - třeba stvoření světa si nepředstavuji, jako že by bůh levitoval ve vzduchu a prostě mával rukama a tvořil tak svět, ale například tak, že dal podnět k tomu, aby se svět vytvořil....že stvořil třeba ten první mikroorganismus, který se dál vyvinul. Dá se to takto chápat? Ne doslovně, ale spíše jako takové náznaky?

Můžu věřit a přitom plně nesouhlasit třeba s některými body? Například v dnešní době už bych nevěřil na špatnost předmanželského sexu atd. Zajímá mě prostě, jestli mohu věřit trošku svým, mírnějším způsobem, ne moc do hloubky a ne všemu - a přesto správně a opravdově.

Moc děkuji za odpověď

Víra jako naše odpověď

Milý...,
jsem přesvědčený, že o víře je opravdu dobré mluvit, protože víra vyrůstá ze svědectví někoho věřícího. A vůbec víru bych definoval jako "vztah" k někomu, kdo nás přesahuje. A když píšu vztah, tak vztahy se uskutečňují komunikací, tedy rozhovorem. Tvůj kamarád má také pravdu v tom, že velice záleží na tom, s kým se o víře bavíš. Buď, prosím, trpělivý na všechny, kteří o víře budou s tebou mluvit.

Na začátku Bible píše: "Na počátku stvořil Bůh nebe a zemi." Je to věta velice stará, tehdy autor této věty neměl takové vědecké poznání , jako máme my. Dokonce neměl ani náš slovník a nedokázal přemýšlet v abstraktních termínech, v hebrejštině nebyla abstraktní slova. Dnes by ta věta zněla asi takto: "V principu všeho je Bůh." Jakým způsobem vznikl svět, to zkoumá věda, pro náboženství je však důležité, že svět není někde mimo Boha, ale v Bohu a že Bůh dává jakýsi otisk každému okamžiku existence každé jednotlivosti. Věda odhaluje i určitý vývoj (evoluci). Ta se však neděje samovolně, mechanicky, ale stojí za ní právě program, záměr, vůle Tvůrce.

Ještě zpátky k tvým otázkám. Víra křesťanů je vlastně odpovědí Bohu na jeho zjevení, a to především osobu Ježíše Krista. Ten měl nějaké nároky, požadavky, způsoby chování. Křesťané ho v jeho učení a osobním příkladu napodobují, jeho učení dále rozvíjejí, aktualizují a adaptují na konkrétní životní podmínky.

Pokud budeš chtít být pokřtěn a tím se veřejně přihlásit ke své víře a tím se sjednotit s Ježíšem Kristem, pak víru, jak ji společenství věřících (církev) střeží a předává, přijmeš, nevymyslíš si ji, nevybereš jen líbivé hrozinky… Jsou skutečnosti, které jsou neměnné a jiné, které se v průběhu doby proměňují. Nechci zabředat do konkrétností. Jsou pak některé otázky, kterým nemusíme rozumět, nemusíme je chápat, ale na základě studia či diskuze je pochopíme a přijmeme.

Přirovnal bych to k rodině. Když se někdo stane křesťanem, pak jako kdyby byl adoptován do rodiny. Nemusí naprosto stoprocentně souhlasit ve všem s bratry nebo rodiči. Pokud je však otevřen, tak třeba pochopí, proč mají odlišný názor a je-li moudrý, pak předchozí smýšlení přehodnotí a změní. Nakonec to neznamená, že když má odlišný názor, otec ho nemá rád. Tak to přeci není, že?

Závěrem bych si dovolil být víc osobní. Před sedmnácti lety jsem se stal křesťanem, byl jsem pokřtěn. Dodnes svého rozhodnutí nelituji. Rovněž nelituji, že víra, kterou jsem přijal, je náročná. Nechci se totiž spokojovat s průměrností. Nejsem dokonalý, ale o tom víra není. Je to o vztahu, o Bohu, který mne doprovází, ukazuje mi cestu, někdy podepírá či dodává sil. Získal jsem také spoustu dobrých přátel, otevřel se mi svět. Když pohlížím na ty uplynulé roky, tak pociťuji až závrať z bohatství zkušeností, zážitků, moudrosti… Přeji ti, abys nalezl dobré lidi, kteří ti tuto nádheru neznechutí nebo nedeformují anebo nevyprázdní.

Pokud bys měl další otázky, tak můžeš samozřejmě napsat. Pokud bys chtěl pomoci s hledáním někoho věřícího, tak upřesni třeba místo, kde žiješ (i když z tvého dopisu vyplývá, že věřící vrstevníky znáš a to je nejlepší cesta).

Kategorie otázky: Hledání Boha, víry

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…

Nezasloužený blahobyt a bezpečí

(20. 3. 2024) Proč jsem se nenarodil  třeba v Africe?