Dal jsem vám příklad. (J 13,15) - Citát z Bible na každý den

5. 5. 2008, mat

Existuje souvislost mezi hříchem a nemocí?

Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus

Dobrý den,
chtěl bych se Vás touto formou zeptat, jestli existuje nějaká kauzální souvislost mezi konkrétním hříchem a např. konkrétní nemocí? neštěstím, prostě nějakým "křížem"???

Nelze přemýšlet: Jsem nemocný, to je způsobeno nějakým hříchem

Hřích je zlo, tzn. má dopad na mě a na druhé: např. zabiji-li někoho, pochopitelně to způsobí něčí neštěstí, nevěrnost má za následek odcizení, rozpad rodiny, neštěstí všech zúčastněných stran... To, co člověka činí zdravým a šťastným, v plném slova smyslu, je nějaká podoba lásky. Hřích je naopak tím, že vůči druhému nedodržuji přikázání lásky. Škodím tím jak jemu, tak sobě. Nebudu-li dodržovat den odpočinku, pak je pravděpodobné, že se dříve či později fyzicky nebo psychicky sesypu. Zde konkrétně jde pochopitelně o kauzální souvislost, podobně jako (mnohem rychleji) v případě sebevraždy. Mnoho hříchů je také takových, že si opravdu život zkomplikuji, případně definitivně odepíšu nějakou možnost, kterou jsem v životě měl.

Tyto kauzální souvislosti jsou ale velmi racionální – často mohu jednoduše domyslet, co tím kterým svým hříchem můžu způsobit. Nelze ale přemýšlet obráceně: jsem nemocný, případně mám nějaký "kříž", jak píšete, tak to je určitě způsobené nějakým hříchem, který jsem spáchal. Ptá-li se takto těžký kuřák, který onemocněl rakovinou plic, pak otázka má smysl, ale bylo by nesmyslné takto uvažovat např. u nemocí, u nichž je původ neznámý, či nemá souvislost s mým jednáním. Hřích není žádná magie, která by způsobovala "jen tak" to či ono, nejde jen o porušení zákona či předpisu. Ovlivňuje náš vztah k Bohu a k druhým. Křesťané věří, že právě v Bohu máme skutečný život, skutečnou spásu (= záchranu, latinské "salus" má rozměr i toho, co označujeme jako zdraví); když se od něj člověk hříchem odlučuje, volí cesty, které k životu nevedou, cesty, které se dost pravděpodobně ukáží jako trnité a "nezdravé". Určitě ale lepší než zaměřovat se na důsledky konkrétních hříchů je uvědomit si, jak dobře se nám bude žít s Bohem, který je pramenem života.

Kategorie otázky: Víra – nauka víry, katechismus

Témata: Bůh, spása, věrouka, víra
Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…

Nezasloužený blahobyt a bezpečí

(20. 3. 2024) Proč jsem se nenarodil  třeba v Africe?