Moudrost shůry je především čistá. (Jak 3,17) - Biblický citát na dnešní den

8.3.2018, Juh

Vztah s bývalým partnerem

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Láska v partnerství, příprava na manželství

Byl jsem vychován v duchu, že partnera vybírá věřícímu člověku Bůh. Že se člověk modlí za svou polovičku a dříve či později, má-li se tak stát, partner se v životě objeví. Samozřejmě mladý člověk nesmí mít ruce v klíně, ale také chodit mezi věřící a něco dělat.

Já jsem našel krásnou přítelkyni, se kterou si moc rozumíme. Je věřící, i když spíš tradičně. Zná řadu věcí, ale osobní vztah s Bohem a praktický život s Ježíšem asi nezná. Chtěl bych ji přivést mezi věřící mladé lidi a postupně ji přivést blíže Bohu. Bohužel  je pro mě hodně těžké, že má za sebou několik vztahů.

Nerozumí, že mě zraňuje, když se schází se svým bývalým partnerem. Nechci žárlit, nic jí v tomto ohledu nezakazuji. Ona tvrdí, že je to jen kamarád a já ji nepodezřívám ze zrady nebo nějakého úletu, v tom jí věřím. Vadí mi, že ona necítí určitý takt, že mně to vadí. Cítím to jako téměř nepřekonatelný rozpor.

Jaký z toho máte pocit?  Děkuji srdečně za odpověď.

Ve chvíli, kdy se dva partneři dají dohromady, je to, jako by se setkaly dva odlišné světy

Milý ….,
ve svém dopise popisujete vztah se svou přítelkyní a také Vaše potíže akceptovat, že se pravidelně schází se svým bývalým přítelem. Napíši Vám několik myšlenek, které se mi během čtení vašeho dotazu honily hlavou, a které Vám snad na Váš dotaz ohledně Vaší situace odpoví.

Vypadá to, že zájem Vaší přítelkyně o bývalého partnera je pro Vás navzdory Vaší snaze o důvěru natolik bolestivý, že zvažujete, zda je opravdu tou pravou, se kterou chcete strávit zbytek života. To je ve fázi „chození“ jistě otázka, která je na místě. Zřejmě také předpokládáte, že Vaše neshoda v této věci nějak souvisí s tím, jak odlišně prožíváte víru. To je druhé téma, o kterém se zmiňujete a které Vám ve vašem vztahu leží na srdci.

Je naprosto přirozené, že ve vztahu narazíme na nějakou třecí plochu.  Pak je potřeba společně mluvit o tom, jak situaci budeme řešit.

Ve chvíli, kdy se dva partneři dají dohromady, je to, jako by se setkaly dva odlišné světy. Oba partneři si s sebou nesou to, kým jsou, včetně své minulosti. Nejsou to tedy jen bývalí partneři, ale také způsob křesťanské výchovy, všechny ostatní minulé zkušenosti, výchova rodičů, naše povaha či temperament, postoje a hodnoty, a mnoho dalších věcí, které se podílí na tom, jakým způsobem se v partnerském vztahu chováme a jaké máme představy o jeho podobě. Zcela nezávisle na naší víře je tedy třeba spolu především dobře komunikovat, jaký „společný nový svět“ společně chceme vytvořit, abychom zjistili, zda nám to spolu půjde či nikoliv. Je naprosto přirozené, že nám někdy na chování druhého něco vadí. V každé situaci, ve které objevíme na jedné nebo druhé straně nějakou třecí plochu, místo, které druhého zraňuje apod., je potřeba společně mluvit o tom, jak situaci budeme řešit a pokusit se dojít k nějaké shodě. Někdy k ní dojdeme snadno, jindy musíme ustoupit a někdy budeme žádat, aby ustoupil ten druhý. V průběhu partnerského vztahu je takových situací mnoho. A i když podobné názory na svět nebo víru mohou někdy hledání společného řešení usnadnit, neznamená to, že to bez toho nejde. Někdy jen hledání stojí více úsilí.

Je třeba zvážit, kde je hranice, za kterou nejste ochoten jít

Doporučuji Vám tedy si zkusit s Vaší slečnou nejprve v klidu promluvit. Bez výčitek, ale také bez potlačování toho, co se ve Vás děje. Můžete prostě jen zkusit vyjádřit, jaké pocity ve Vás její chování vyvolává, proč Vám vadí a jaké kroky byste z její strany ocenil (například frekvenci setkávání apod.). Věřím, že pokud Vás má ráda, zkusí Vám nějakým způsobem vyjít vstříc. Stejně tak Vy se můžete pokusit porozumět tomu, proč přesně si s tímto člověkem tolik rozumí a jeho přítomnost stále vyhledává. Možná je něco, co můžete na své straně zlepšit tak, aby se s Vámi cítila v tomto ohledu lépe. Pokud Vám ani přesto nebude chtít vyjít vstříc, je na Vás, abyste zvážil, nakolik jste ochoten ji akceptovat, a kde je hranice, kde začnete přemýšlet, zda ve vztahu setrvávat.

I já věřím, že nás Bůh doprovází i v oblasti hledání životního partnera, nemyslím si však, že to nutně musí znamenat, že se jím stane jakýkoli člověk, který se nám při našem hledání „objeví na cestě“. Bůh nás obdaroval rozumem a také svobodnou vůlí, abychom se sami rozhodovali, jakým směrem se chceme v životě vydat, a věřím, že také se kterým partnerem chceme strávit zbytek života. Můžeme však Boha do tohoto našeho rozhodování přizvat a vyprosit si u něj milost, abychom se rozhodovali správně a aby při tom byl s námi.

Modlete se za ni, vezměte ji mezi věřící lidi...


Pokud máte dojem, že víra Vaší přítelkyně je povrchní a že jí chybí blízký, osobní vztah s Bohem, možná je to něco, s čím jí právě Vy můžete pomoci. Zvláště pokud Vy tento blízký vztah máte. Ať už tím, že ji vezmete mezi věřící lidi, nebo tím, že na Vás uvidí ovoce tohoto blízkého vztahu, nebo také tím, že se za ni a její víru budete modlit. Víra je dar, ale také cesta, kterou je potřeba vytrvale jít, abychom v ní mohli růst.

Přeji Vám na té Vaší cestě vše dobré.

Kategorie otázky: Láska v partnerství, příprava na manželství

Autor: Juh

zveřejněno v rámci mediální spolupráce

Noc kostelů

Noc kostelů
(21.5.2018) V pátek 25. května 2018 večer se na mnoha místech otevřou dveře a brány kostelů v rámci Noci kostelů

Nabídka programů pro školy „Výchova a hodnoty“

Nabídka programů pro školy „Výchova a hodnoty“
(21.5.2018) Arcibiskupství pražské připravilo ve dnech 18. – 24. června 2018 druhý ročník projektu „Výchova a hodnoty...

Slezská lilie zve 8. - 10. června do Ostravy na 8. ročník mezinárodního křesťanského festivalu

Slezská lilie zve 8. - 10. června do Ostravy na 8. ročník mezinárodního křesťanského festivalu
(20.5.2018) Těšit se můžete na kapely různých žánrů, přednášky i chvály. Letošní ročník má zaměření na rodinu...

Letnice, Svatodušní svátky...

(19.5.2018) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc.

Nový světící biskup v Praze

Nový světící biskup v Praze
(15.5.2018) ThLic. Ing. Zdenek Wasserbauer, ThD. bude vysvěcen v sobotu 19. května 2018 v katedrále sv. Víta v Praze.

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14.5.2018) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v...

Svátek matek 2018

Svátek matek 2018
(13.5.2018) Datum Dne matek připadá v roce 2018 na neděli 13.5.

Pozvánka na fórum mladých s komunitou Emmanuel

Pozvánka na fórum mladých s komunitou Emmanuel
(10.5.2018) Chtěli bychom Tě pozvat na mezinárodní setkání mladých, které se uskuteční 14. 8. - 19. 8. ve Francii v...

Svatodušní novéna

(7.5.2018) Od pátku po slavnosti Nanebevstoupení Páně se celá církev po devět dní modlí o nové vylití Ducha svatého.

Kurzy Alfa - kurzy o křesťanství ve vašem okolí
Chcete se dozvědět více o křesťanství? Navštivte kurzy Alfa ve vašem okolí.