Dal jsem vám příklad. (J 13,15) - Citát z Bible na každý den

18. 1. 2012, Opatrný

Ženy a muži - rovnoprávnost v církvi

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost

Ráda bych se zeptala na otázku týkající oficiálních modliteb v církvi. Existuje rovnoprávnost muži - ženy nebo se v církvi modlí jen muži? Proč jsou v mnoha mešních obřadech a modlitbách uváděni jen muži? A vyskytuje se to i v dalších modlitbách, např. v modlitbě Zdrávas královno jsou slova „… vyhnaní synové Evy…“. Tuším, že pro církev není žena o nic méně než muž, ale budu ráda, když mi k tomu něco napíšete. Předem děkuji za vaši odpověď. Vaše čtenářka

Pozůstatek k z minulosti - nešlo o nerovnoprávnost, ale o odlišné role

Otázka, kterou zmiňujete, působí opravdu často problémy. Chceme-li jí porozumět, musíme se ohlédnout, jak se k nám většina modliteb dostala. Pocházejí často již ze starověku a byly přeneseny do jiných kultur a jiných jazyků.

Ve starověku nebyla rovnoprávnost vnímána tak, jak dnes. Žena nebyla míň než muž, ale oba měli mnohem odlišnější role ve společnosti, než je tomu dnes. A projevilo se to i v oficiálních modlitbách.

Ovšem modlitba Zdrávas královno je v tom trochu nevinně. Její originál je latinský a latina má pro syny a dcery stejné slovo, rozlišené jen koncovkou. Je to podobné, jako přítel a přítelkyně v češtině. A stejně jako v češtině výraz "přátelé" zahrnuje i přítelkyně, i v této modlitbě tedy původně nebyly ženy diskriminovány.

Zvláštní pozornost si ale v této souvislosti zaslouží tzv. Mariina modlitba "Velebí má duše Hospodina" (Magnificat), která je vlastně modlitbou ženy, a kdyby se v ní vyskytovalo nějaké rodové rozlišení, byla by v ženském rodě.

Kategorie otázky: Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…

Nezasloužený blahobyt a bezpečí

(20. 3. 2024) Proč jsem se nenarodil  třeba v Africe?