Dal jsem vám příklad. (J 13,15) - Citát z Bible na každý den

13. 3. 2009, pah

Smysl křtu - je křest nutný?

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Hledání Boha, víry

Dobrý den,
je mi 16 let a často přemýšlím o víře, čím víc přemýšlím,
tím víc jsem přesvědčená o tom, že v Boha věřím. Ostatně
když se člověk opravdu dívá kolem sebe, nachází tolik věcí,
které si celé lidstvo nedokáže vysvětlit pomocí exaktních věd,
že mu ani nic jiného než uvěřit v Boha nezbývá. Pokřtěná ale
nejsem a do kostela moc často nechodím, protože mi přijde, že
všichni okolo ví, že mezi ně tak nějak nepatřím, na mších jsem
se pak nikdy necítila dobře. Znamená ale to, že nechodím do
kostela, že jsem v jádru horší křesťan? Není víra jen osobní
záležitostí, kterou v sobě buď nalezneme, nebo nenalezneme? Z
jakého důvodu bych vůbec měla stát o to se nechat pokřtít?

Moc děkuji za odpověď

Okrádáte samu sebe o významné setkání s Bohem

Žádný postoj, či názor, člověka není jeho soukromou věcí. Vždy totiž svými názory a postoji ovlivňujeme své okolí. Ne jinak tomu je s vírou a s křesťanskou vírou zvlášť. Křesťanství formovalo naši Západní civilizaci a náš život nese spoustu křesťanských prvků, i když je třeba dnes již tak nevnímáme (úctu k životu, zrušení otroctví, rovnost, lásku k bližním).

Ježíš říká, že křest je normální cesta ke spáse. Svým pokračovatelům dává příkaz, aby křtili (Mt 28, 19 - 20). Křest není pouze vstup do církve, tedy do společenství křesťanů. Je to především vstup do Boží lásky. Ve křtu Bůh člověka omýjí ze zranění, které mu způsobila neposlušnost našich prarodičů Adama a Evy.

Nemyslím si, že když nechodíte do kostela jste horší křesťanka (mimochodem momentálně nejste křesťanka, protože nejste pokřtěná). Okrádáte se však o jeden velice významný způsob setkání s Bohem. Při své Poslední večeři Pán Ježíš proměnil chléb a víno ve své tělo a krev. Svým učedníkům přikázal, aby to dělali na jeho památku (Mt 26, 26 - 29). V průběhu staletí se uskutečňování tohoto příkazu rozvinulo do způsobu slavení, kterému říkáme mše svatá. Je to zpřítomňování Ježíšovy oběti za nás v čase a na místě, na němž se právě nacházíme. V kostele je také svatostánek, ve kterém je Ježíš v podobě chleba přítomen mezi námi tak, jak byl tu na zemi.

Toto je jen velice letmé vysvětlení. Křesťanství jde v mnoha věcech proti ducha současné doby, proto se mnoha lidem obtížněji chápe. Proto Vám doporučuji navštívit kněze, nejlépe v místě Vašeho bydliště, a trochu si s ním popovídat. Každý člověk však zraje ve svých pohledech. Proto je možné, že ještě potřebujete čas. V takovém případě Vám doporučuji seznamovat se s církví a křesťanstvím z alternativních zdrojů (i když ne tak systematicky, ale to by nevadilo). Zkuste poslouchat rádio Proglas (www.proglas.cz) nebo se koukněte na TV Noe (www.tvnoe.cz). Využijte širokou databázi textů na našich stránkách www.vira.cz, www.pastorace.cz . Na internetu také najdete internetovou křesťanskou televizi (www.tv-mis.cz). 

Přeji Vám ve Vašem hledání a ujasňování svého místa mnoho moudrosti, trpělivosti a Božího požehnání.

Kategorie otázky: Křest dospělých, Hledání Boha, víry

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Velký pátek

(28. 3. 2024) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…