Dal jsem vám příklad. (J 13,15) - Citát z Bible na každý den

14. 1. 2013, pah

Sebevražda - někdy přípustná?

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Hodnota života, bioetika

Vím, že církev jasně odmítá sebevraždu. Je však alespoň v nějakém případě možné toto jednání tolerovat? Vždyť přece existují případy, kdy je trápení nesnesitelné a je lepší ho ukončit,
A jaké místo má přímluva za lidi, kteří si vzali život?

Život máme od Boha jako úkol

Z křesťanského hlediska sebevražda jako taková je vnímána pochopitelně negativně. Člověk si život nedal, nemá tedy právo si ho ani vzít. Život máme od Boha jako úkol, a tento úkol nemáme právo z vlastní vůle ukončit.

Tento úkol může znamenat také to, že v některém období svého života budu povolán trpět. Podílím se tak na výkupném utrpení Ježíše Krista jako hlavy společenství církve - jeho těla.

Klasická definice hříchu zní, že jde o vědomé a dobrovolné přestoupení Božího zákona. Je však otázka, do jaké míry sebevrah v době, kdy si sahá na život, jedná vědomě či dobrovolně. V jakém vnitřním rozpoložení musí být člověk, který si vezme život? Nakolik jedná svobodně? Nejedná pod vlivem nemoci nebo Zlého?... Často páchají sebevraždy právě lidé duševně nemocní. U nich se dá předpokládat, že rozlišovací schopnost byla např. díky depresi, vyčerpanosti z nemoci, bludům, halucinacím snížena nebo dokonce nebyla vůbec. Proto by se spíše hodilo označení "sebezabití".

Řešení sebevraždy konkrétního člověka je tedy o něco složitější.

Každý jednotlivý člověk, který si z jakýchkoliv důvodů vzal život, je v rukou milosrdného Boha, který jediný o něm ví naprosto všechno. Církvi nenáleží soud, ten náleží pouze a výhradně Bohu, který bude soudit spravedlivě a milosrdně. O mnoho více k tomu říci nelze.

"Hospodin nesoudí podle zdání, ale vidí do srdce. Zkoumá hlubiny lidského nitra a zná všechny utajené pohnutky. A proto se katolická církev zdráhá vynést definitivní soud a spíše prosí a přimlouvá se i tam, kde se to podle povrchního mínění zdá být marné. Tedy ano, za každého živého i zemřelého je možné a má hluboký smysl se modlit. " 

Máte-li ve svém okolí někoho, kdo se pod vlivem duš. nemoci zabil, určitě se za něj modlete. Nechte za něj jednou za čas sloužit mši svatou. A důvěřujte. Důvěřujte, že Boží milosrdenství je mocnější než jakákoliv lidská slabost a beznaděj. Pokud cítíte, že sám nezvládáte bolest z toho, co se stalo, nebojte se obrátit na někoho ve svém okolí - dobrého přítele, známé, duchovního nebo třeba i psychologa.

Kategorie otázky: Hodnota života, bioetika

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…

Nezasloužený blahobyt a bezpečí

(20. 3. 2024) Proč jsem se nenarodil  třeba v Africe?