Dal jsem vám příklad. (J 13,15) - Citát z Bible na každý den

26. 5. 2014, JJ

Převtělí se po smrti duše člověka do jiného těla?

Navigace: Katalog dotazů > Náboženství > Křesťanství

Dobrý den chtěl bych jsem se zeptat na to jaký je Váš názor na minulé životy. Zjistil jsem že křesťané moc nevěří v minulé životy. Já jsem věřící, věřím v boha, věřím v to že má člověk duši a že existuje posmrtný život a také věřím v to že duše člověka po smrti se časem převtělí do nějakého jiného těla. Ono jsou i určité důkazy o tom že má člověk duši. Lidé kteří prožili klinickou smrt zažili to že jejich duše procházela nějakým tunelem a nebo že jejich duše pozorovala své tělo. Také jsou tak trochu i důkazy o tom že existuje minulý život. Někteří lidé věděli jak to vypadá na určitých místech na zeměkouli kde ještě nikdy nebyli. A člověka napadne že tam museli být v minulém životě. Chtěl bych se tedy zeptat na to jaký je Váš názor na minulé životy. Děkuji Vám za odpověď.

Dějiny světa i Božího lidu mají svůj počátek i konec

Dobrý den,
máte pravdu, že křesťané "moc nevěří v minulé životy" - možná bych použil i trochu tvrdší výraz, protože křesťanská víra představu reinkarnace výslovně odmítá. Cituji Katechismus katolické církve (§1013): „Smrt je konec pozemského putování člověka, času milosti a slitování, který mu Bůh dopřává, aby naplnil svůj pozemský život podle Božích záměrů a aby rozhodl o svém posledním osudu. Když skončí ‚jediný pozemský život‘, už se nevrátíme žít jiné pozemské životy. Každý člověk umírá jen ‚jednou‘ (Žid 9,27). Po smrti není žádné ‚převtělování‘ (reinkarnace)."

Křesťanství vždy zastávalo jednotu duše a těla - vzpomeňte na článek víry o vzkříšení těla nebo na dogma o nanebevzetí Panny Marie. Tělo není něčím špatným, v čem by naše duše byla uvězněna a někdy po smrti případně "vysvobozena" - tak si to představovalo mnoho myšlenkových proudů od Platóna až po některé moderní, někdy až okultní hnutí. Tělo má v křesťanství svou velkou důstojnost, je chrámem Ducha sv. a nedělitelnou "částí" celého člověka.

Ty fenomény, o kterých píšete, bych asi nenazýval "důkazy" - rozhodně ne ve vědeckém slova smyslu, už jenom proto, že nejsou ověřitelné nebo falsifikovatelné. Biblická víra nás učí, že dějiny světa i Božího lidu mají svůj počátek a konec, stejně tak naše jednotlivé životy. Bůh nás stvořil jako jedinečné osoby, které mají svou důstojnost a svobodu, které ale také jednou ponesou za své konání zodpovědnost ("soud"). Myšlenka nějakého "věčného koloběhu" nebo "návratu duší" do toho v žádném případě nepasuje a nevím, jak Vy, ale já jsem za to rád, protože představa onoho "koloběhu" je dost děsivá, skoro bych dokonce řekl - totalitní. Být Vámi, tak se reinkarnací nezabývám a studuji prameny k opravdové biblické, křesťanské a církevní víře - nabízí mnoho pokladů a nádherných podnětů, které sice na první pohled nejsou tak spektakulární, ale o to více pravdivější, hlubší a otevírají cestu ke spáse, o kterou nám především v našich životech jde.

S přáním všeho dobrého
Linka víry

Kategorie otázky: Víra – nauka víry, katechismus, Křesťanství, Eschatologie

Související texty k tématu:

Reinkarnace, převtělování
Reinkarnace a vzkříšení - je v tom rozdíl? 
- Západní "reinkarnace" se liší od původní indické 
- Reinkarnace a víra křesťanů 
- Další texty k tématu reinkarnace zde

Vzkříšení, život po smrti, posmrtný život

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…

Nezasloužený blahobyt a bezpečí

(20. 3. 2024) Proč jsem se nenarodil  třeba v Africe?