Dal jsem vám příklad. (J 13,15) - Citát z Bible na každý den

3. 1. 2008

Povinná výuka náboženství

Navigace: Katalog dotazů > Náboženství > Křesťanství

Dobrý den, zajímal by mě Váš názor na povinnou výuku náboženství v Polsku. Mám hodně nevěřících kamarádů, kteří mi často říkají, že víra je přece dobrovolná a svobodná a že právě povinná výuka náboženství v Polsku je projev "fanatismu" cirkve, když nutí děti, aby se povinně učily náboženství proti jejich vůli, popřípadě proti vůli rodičů, když jsou nevěřící. Jaký je váš názor - je výuka náboženství v Polsku dobrovolná nebo povinná? Mají děti svobodnou volbu rozhodnutí nebo jsou postaveni do pozice, že je tento předmět pro ně povinný? (je to reakce na reportáž ve zprávách na nově i ČT, které mám pocit v září informovali o tom, že náboženství je v Polsku povinné a jak se proti tomu nevěřící bouří).

Církev rozlišuje výuku náboženství a katechezi.

Církev rozlišuje výuku náboženství a katechezi.

Výuka náboženství se týká OBSAHU - NAUKY víry, morálky apod., katecheze se týká OSOSBNÍHO PŘEDÁVÁNÍ A SDĚLOVÁNÍ víry.

Výuka náboženství tedy pouze znamená, že podobně jako žák může získat informace o historii či přírodě, získá informace také o náboženství, a to nejen křesťanském.

Tím, kdo v Polsku prosazuje školní výuku náboženství, je bývalá vládní koalice. Jak se k tomu staví představitelé polské církve, detailně ale nevím. Výuku do škol ale zavádí státní správa a ne církev - i když ta jistě ve věci podstatně figuruje. Státní správa je ale ze své podstaty regulovatelná celospolečenským názorem... Princip svobody vyznání tak myslím ohrožen není, stejně tak se nejedná o projev fanatismu.

Podstatné je, zda předávané člověk převezme pouze jako informaci, anebozda to přijme bytostně zasvé, v čemž již nikdo zavazován být nemůže...

Co se týká mého osobního názoru: já jsem radši, že mé děti neabsolvují nějaké hromadné "školní náboženství", ale že pro ně mohu sám vybrat "výuku náboženství" dle svých požadavků a představ...

S pozdravem
-im-dv-

Kategorie otázky: Křesťanství

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…

Nezasloužený blahobyt a bezpečí

(20. 3. 2024) Proč jsem se nenarodil  třeba v Africe?