Dal jsem vám příklad. (J 13,15) - Citát z Bible na každý den

29. 6. 2010, kano

Nejistota víry

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Pochybnosti a krize víry

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na pár věcí. Má víra v Boha je "všelijaká". Jednou jsem si jistá, že Bůh existuje, podruhé zas že ne. Proč tomu tak je?
Rodiče mě od malička učili tomu, že je jenom jediný Bůh, a to Trojjediný (Bůh Otec, Bůh Syn, Bůh duch svatý). Ale kde je ta jistota, že Trojjediný Bůh je ten jediný ten pravý? "Co národnost, to Bůh." Lidé věří také v Alláha, v boha Lásky, Válek, apod. Tak který je ten správný? Kde je jistota, že ten, v něhož věří křesťané, je TEN pravý? Hodně lidí říká: "náš bůh je ten pravý, cítím ho, ..." No jo, ale teroristi, kteří se zabíjejí kvůli svému Bohu, musí taky cítit jeho přítomnost, jinak proč by se zabíjeli? A Ježíš? Je vůubec nějaký důkaz, že existoval? Prosím, pomozte. Mé srdce chce věřit, ale mozek ne..

Hledat pravdu má smysl

Milá...
pokusím se velmi stručně odpovědět na velmi hluboké a bytostné otázky.
Úplnou jistotu o tom, jestli Bůh je a jaký je budeme mít až při konečném setkání s ním v plnosti. Jako kdyby pro Boha bylo důležité, aby si člověk neustále kladl otázku, jestli věří nebo ne. Na druhou stranu je potřeba také vědět, že se s Bohem dá setkat uvnitř našeho já. Já a milióny dalších lidí (dokonce nejen křesťanů) s ním mají osobní zkušenost. Zkušenost může být velmi různorodá. Skrze Boží slovo, kterým na nás Bůh mluví přímo do dané chvíle, skrze přírodu, skrze vnitřní ztišení, ve kterém vnímáme jeho přítomnost, skrze slova a jiné projevy lidí, skrze které na nás může promluvit Bůh a my to víme.

Pokud je člověk upřímný sám k sobě a dokáže naslouchat svému nitru, je schopen vnímat Boží přítomnost. V tomto případě každé náboženství, každá kultura, každý upřímný postoj člověka k hledání toho, co jej přesahuje vede ke zkušenosti s Bohem. Daná kultura a způsob pohledu potom způsobuje, že v konkrétním pojmenování této zkušenosti s Bohem používáme jiná vyjádření, jiná slova, obraty. Když se jde na podstatu, zjistíme, že je spousta věcí, které spojují různá náboženství.

Židovství a křesťanství (Islám částečně) ovšem nabízí člověku velmi specifický a ojedinělý způsob vnímání Boha. Tou zvláštností je ZJEVENÍ Boha. Bůh sám se dává poznat v celé historii světa, historii spásy a toto zjevení Boha je popsáno v Bibli. Bůh sám nám ukazuje a říká kým je a my potom postupně chápeme pravdu, kterou nám ukazuje. Vrcholem zjevení Boha je jedinečná postava, která nemá obdoby, Ježíš z Nazareta. Bůh na sebe bere podobu člověka, aby mu tím nejbližším a nejsrozumitelnějším způsobem ukázal, kým vlastně Bůh je a proč nás vlastně stvořil, co od nás očekává. Na tyto otázky nebudu odpovídat, na ně najdi odpověď sama.

Mohu Tě ujistit o jedné věci. Kdo hledá pravdu o Bohu, tak ji určitě najde a nenajde jen pravdu o něm, ale i sobě a o světě. Opravdu, má to smysl.

Kategorie otázky: Pochybnosti a krize víry

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Velký pátek

(28. 3. 2024) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…