On nesl naše utrpení. (Iz 53,4) - Citát z Bible na každý den

16. 11. 2016, KP

Může si křesťanka vzít buddhistu?

Navigace: Katalog dotazů > Náboženství > Křesťanství

Dobrý den,
kdysi jsme měli na škole náboženství. Moc si z výuky nepamatuju, ale myslím, že nám říkali, že si křesťan nesmí vzít člověka s jiným vyznáním - např. buddhistu.

Znamená to, že se nemůžeme vzít, i když se milujeme, protože církev, které jsem součástí, to zakazuje? Chtěla bych se zeptat,co je na tom pravdy.

Děkuji.

Být otevření ke vzájemnému respektu

Církev Vám nic zakázat nemůže, není diktátorem. Jako instituce má ovšem svá určitá pravidla, z jejichž neplnění vyplývají opět další důsledky. Tato pravidla jsou obsažena v Kodexu kanonického práva, je to tedy právo platné pro všechny pokřtěné katolíky.

Ve Vašem případě by to znamenalo následující: Jako katolička byste správně měla uzavřít církevní sňatek, aby byl podle církevního práva platný (pouze v tomto případě se můžete aktivně účastnit svátostného života církve, v případě neplatného sňatku byste nemohla ke svátostem přistupovat). Pokud ovšem z nějakého důvodu nemůžete uzavřít církevní sňatek, lze zažádat o dispenz od církevní formy (to by Vám zařídil Váš kněz), nebo později manželství uzavřené civilní formou lze dodatečně sanovat, tedy zplatnit. Takže ze samotného právního hlediska to není věc neřešitelná.

Pro jistotu podotýkám, že se jedná pouze o církevní platnost/neplatnost. Sňatek uzavřený podle zákonů platných v České republice je před státem platný vždy. Zde tedy mluvíme především o budoucí možnosti či nemožnosti přistupování ke svátostem, nikoli o tom, že by Vás stát neměl uznat manželským párem.

Pravdou je, že co se týká hledání životního partnera, církev příliš nedoporučuje nábožensky smíšený vztah, protože jisté obtíže to potom do života manželů může přinášet (např. otázka, jak to bude s výchovou dětí, apod.) Nakonec je to ale na samotném přístupu a domluvě partnerů, jak moc jsou otevření ke vzájemném respektu. Je hlavně třeba před svatbou o všech rozdílných věcech spolu hovořit. A to konec konců platí úplně o všech párech, nejen o těch smíšených.

Pokud by Vás zajímal ještě jiný „hlas z církve“ na téma vztahu křesťanky s buddhistou, již jsme na našich stránkách jeden dotaz s odpovědí uveřejnili. Můžete si ho přečíst zde:

S přáním všeho dobrého
Lina víry

Kategorie otázky: Láska a vztahy, Křesťanství, Náboženství různá, Náboženství, Církevní sňatek, sv. manželství, Církevní sňatek, komplikace

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Velký pátek

(28. 3. 2024) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…