Dal jsem vám příklad. (J 13,15) - Citát z Bible na každý den

31. 8. 2017, spimi

Možnost svatého přijímání v pravoslaví

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Církve, hnutí, ekumenismus

Dobrý den,
jsem na delší dobu pracovně v zemi, kde jsou převážně pravoslavné kostely.

Chtěl jsem jít k svatému přijímání (myslel jsem si, že jako katolík můžu, pravoslavní mají také svátosti - tajiny). Přijímání zde probíhá tak, že kněz dává lidem na lžičce víno s rozdrobeným chlebem a poté si lidi sami berou kousek chleba. Kněz mi ale řekl, že svaté přijímání je pouze pro pravoslavné a podal mi kousek chleba (víno s chlebem ne).

Chtěl bych se vás zeptat, jaká jsou tedy pro to pravidla a jestli i v tom chlebu je přítomno Tělo Kristovo. Dále bych se chtěl zeptat, zda-li mohu ke zpovědi pouze katolické a nebo i pravoslavné.

Předem moc děkuji za zodpovězení otázek.

Ne vždy mohou katolíci u pravoslavných přijímat

Svaté přijímání v pravoslavné církvi je to, co se podává na lžičce. Podání chleba je podání požehnaného chleba, nikoli však těla Kristova.

Z hlediska nás katolíků udělují pravoslavní kněží svátosti legitimně, a proto z našeho pohledu katolického byste mohl k přijímání i ke zpovědi klidně u pravoslavného, když nemáte možnost katolického kněze. Problém je, že pravoslavní na to nahlíží jinak, protože nás považují za ty, kdo svátosti vysluhují špatně, a proto nám zpravidla nedovolují přijímat svátosti u jejich kněží.

Takový je současný stav. Můžete zkusit požádat o svátost smíření, uvidíte, jak na to zareaguje pravoslavný kněz, maximálně vás odmítne. V takovéto situaci bych doporučoval, když byste dlouhodobě nemohl ke zpovědi, aspoň jednou za měsíc si udělat třeba 30 min času a činit soukromě pokání a prosit za odpuštění za hříchy alespoň sám.



 

Kategorie otázky: Církve, hnutí, ekumenismus, Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…

Nezasloužený blahobyt a bezpečí

(20. 3. 2024) Proč jsem se nenarodil  třeba v Africe?