Znám své ovce. (J 10,14) - Citát z Bible na každý den

9. 12. 2013, šape

Mám se před sv. přijímáním pokřižovat?

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost

Dobrý den, když se jde ke sv. přijímání má se člověk pokřižovat než přijme Tělo Páně? Jako dítě jsem se učila, že ano a tak jsem to dělala. Jednou v jiném kostele mi bylo řečeno, že se to nedělá. Tak jak to vlastně je? Až po přijetí Krista se mám pokřižovat? Jak je to tedy správně? Jak se mám zachovat důstojně?Myslím, že by nebylo na škodu takové věci vysvětlovat třeba v Katol. týdeníku. Děkuji

Slova, gesta a postoje jsou vyjádřením smýšlení

Ve Všeobecných pokynech k římskému misálu se píše, že "Věřící přijímají vkleče nebo vstoje, podle pokynů biskupské konference; přijímají-li vstoje, doporučuje se před přijetím svátosti nějaký, těmito pokyny stanovený projev úcty" (160). Bohužel onen "těmito pokyny stanovený projev úcty" se nespecifikuje. V rámci partikulárního práva se rozhodli naši biskupové, že "není třeba žehnat se křížem těsně před svatým přijímáním, ani znovu poklekat při odchodu." (Acta Curiae Reginae - Gradecesnsis, 6/1971, 60, Směrnice z porady českých biskupů a ordinářů o podávání sv. přijímání pod obojí způsobou)

A teď více lidsky. Po pozdravení pokoje, kdy před tváří Pána deklarujeme svou jednotu se všemi lidmi, kdy potvrzujeme, že tvoříme jedno společenství, které bude za malou chvíli přijímat z jedné misky jeden chléb, jednoho Pána, v tichu po prosebném zpěvu Beránku Boží... kněz pokleká jako zástupce celého shromáždění a ukáže eucharistii se slovy "Hle, Beránek Boží". Jsou společenství, kde se při této části mše klečí, jinde se stojí. Obojí postoj může být správný, neboť cítíme pokoru před Pánem, který k nám tímto způsobem přichází nebo vyjadřujeme připravenost vykročit mu vstříc. To ostatně potvrzujem slovy: "Pane, nezasloužím si..., ale řekni jen slovo..." Pak přistupujeme k přijímání a po něm usedáme do lavice, abychom vyjádřili postoj naslouchání tomu, kterého jsme přijali. Jestli někdo dělá před přijímáním znamení kříže, je to na základě jeho osobního rozhodnutí, rovněž pokleknutí. Oficiálně to není nikde stanoveno, jak jsem psal výše. Pokud znamení kříže děláte, pak ve chvíli, kdy přijímá člověk před Vámi. Zdá se mi to praktické, neboť při určité nepozornosti se může stát, že knězi vyrazíte z ruky misku s hostiemi.

Přeji Vám, aby se Vaše slova, gesta a postoje staly vyjádřením Vašeho smýšlení a ctnosti zbožnosti a milosrdenství.

Bůh Vám žehnej.

 

Kategorie otázky: Církev, společenství křesťanů, Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost

Témata: liturgie
Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Den skautů - 24. duben

Den skautů - 24. duben
(23. 4. 2024) Na svátek sv. Jiří se připomíná Den skautů.

Den Země - 22. dubna

Den Země - 22. dubna
(21. 4. 2024) 22. dubna si celosvětově připomínáme Den Země. Nejde o svátek, kdy bychom se měli stát pohanskými uctívači Matky Země.…

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…