Ukládejte si poklady v nebi. (Mt 6,20) - Biblický citát na dnešní den

7.1.2009, pol

Je mi těžko. Je správné opustit manžela, když s ním čekám dítě?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Manželské krize

Dobry vecer,
Jsem vdana pet let, zijeme v cizine, daleko od domova. Jsem verici a manzel bohuzel nema moc snahu o mou viru. Je nepokrten, snazim se ho trochu vest, ale myslim, ze nejevi zajem. Vim, ze manzelstvi neni vychovna instituce, ale rada by jsem mu pomohla.

Manzel mne pred rokem podvedl s prostitutkou. Neverila jsem svym ocim, velmi to bolelo, ale za cas jsem odpustila. Myslim, ze mne to vice prinutilo zajimat se o Boha. Zacala jsem vnimat jeho pritomnost, vlastne mi otevrel oci skrz toto nestesti. Uz jsem necitila takovou tihu, vylecil mne i z esoteriky, vesteni karet a astrologie.

Ulevilo se mi, nasli jsme novy dum a prestehovali se, nyni cekam sve prvni dite. Jedine co mne znepokojuje, je manzelova povaha. Chova se jednou hezky a pak vybuchne a krici. Moc na mne nema casu a venuje se praci, jeho zajem jako by byl uplne jinde.

Moc si preji vychovavat sve dite ve vire k Bohu a lasce, ale mam obavy a strach. Nevim, zda je dobre, ze mne toto vse znepokojuje. Na jednu stranu je mily a na druhe az krute racionalni, jakoby bez hlasu srdce. Mam rodinu, velmi milujici a hodne verici. Vim, ze mam kam jit, jenom nevim, zda je spravne opustit v pripade nesvaru manzela, on je prece budoucim otcem. V pripade kdyz mu pohrozim, zacne kricet. Ja si vse zacnu vycitat a trpim. Nevim, ale mam pocit,ze mu nemohu duverovat, mockrat mi lhal. Prosim pomozte mi! Dekuji moc predem.

Zkuste se ptát jinak

Mila ...

Z nekolika Vasich radku je tezko rozlustit, kudy se ubiral Vas vztah s manzelem. Samozrejme nelze vypsat vsechno. Z tech nekolika radku lze tedy usuzovat jen neprimo, a tedy i znacne nepresne.

Otazka, ktera vyplyva z dopisu tedy vlastne zni : nevim, zda je spravne opustit v pripade nesvaru manzela, on je prece budoucim otcem?

Resite vlastne svuj vztah k partnerovi otazkou, kde je tim hlavnim a rozhodujicim fakt jeho otcovství. Aby ale nakonec dite mohlo vyrustat ve zdrave rodine (o to Vam jako budouci matce spravne jde), musí byt i vztahy jeho rodicu zdrave.

Otazka by tedy mohla byt polozena jinak: Je mozne pracovat na nasem vzajemném zdravem vztahu? Ziji ve svem manzelstvi vztah lasky? A ptat se nejen sebe, protoze ve vztahu se jedna vzdy o dva. Jak muj partner sam ten nas vztah proziva? Je v nem spokojen? Je neco, proc v nasem vztahu trpi? Jak mu mohu splnit jeho ocekavani? A dale jake jsou duvody jeho selhani ve vernosti?....

Mozna se lecos ve Vasem vztahu zmenilo, mozna jste uz dlouhou dobu spolu o svem vztahu a spolecnem zivote nemluvili, a prave Vase uvahy a pocity jsou podnetem k tomu, abyste zacali svuj spolecny vztah resit take spolecne. Abyste navzajem vedeli o duvodech sve nespokojenosti, ktere jsou na Vasi a jiste i jeho strane, když vybuchuje a krici. Mozna, ze k tomu prispiva navic Vase tehotenství, ktere Vas cini citove zranitelnejsi a labilnejsi.

Jinak pisete o manzelovi jako o cloveku, ktery vas velice zranil a kteremu jste odpustila. Zraneni vaseho vztahu k manzelovi to bylo beze sporu velike. Jak je to ale s tim odpustenim, kdyz dale k nemu nenachazite duveru? Pisete - mockrat mi lhal. Jste schopna mu jeste duverovat?

Zustala jste v cizine bez vlastní sirsi rodiny. Nevim, nakolik jste schopni navazovat v cizine pratelstvi, nakolik se citite prijati v miste, kde zijete. Muze se tak ale vase manzelske souziti komplikovat jevem, ktery bychom mohli nazvat „ponorkova nemoc“, kdy problemu pribyva a vztah dvou lidi byva pro prilisnou blizkost pretizen. Mozna pohled zpet k puvodni rodine, ktera je Vam blizsi a jejiz zivot je pro Vas srozumitelnejsi, ve Vas vytvari idealni predstavy (Je otazka, zda se mohou realne naplnit). Navrat k puvodni rodine a opusteni manzela muze byt take Vasim utekem ze situace, ktera je problematistejsi, nez ocekavate u puvodni rodiny ve vlasti.

Je urcite dobre, ze jste nasla viru v Boha a ze Vam tato vira pomaha a ze vas osvobodila ode vseho, co Vas spoutava. Je otazka, pokud je clovek neverici, zda je mozne mu neco duchovne vysvetlovat(ostatne z Vaseho dopisu neplyne, co jste mu vysvetlovala). Nakonec nejlepsim svedectvím, ktere muze druhého promenit k dobremu a pomoci mu, je vztah lasky k partnerovi v kazdodennim zivote.

Preji Vam hodne uprimnosti a otevrenosti, az budete klast otazky sama sobe a hodne trpelivosti a sil k rozhovorum a spolecnemu reseni Vaseho vtahu s manzelem. I ted jste uz pro sve dite ve svych krocich vzorem jednani. A tak je treba, abyste si svou situaci poctive popsala, rozhodla se podle svého poznani a nejlepsiho svedomi, abyste problem resila a mohla na nem jako clovek vyrust.

Myslim na Vas v modlitbe. Kdyz budete potrebovat, zase napiste, rada vam odpovim.

Kategorie otázky: Manželské krize

 

zveřejněno v rámci mediální spolupráce

Tomáš More (22.6.)

Tomáš More (22.6.)
(21.6.2018) Filozof, humorista, mučedník... Popraven králem Jindřichem VII. Patron politiků a vládců.

Josef Kemr - výročí narození skvělého herce

(19.6.2018) Josef Kemr (20. 6. 1922 – 15. 1. 1995) vynikající herec a aktivní křesťan.

Den otců

(15.6.2018) Den otců se mnoha zemích slaví třetí neděli v červnu. Jinde se slaví na svátek svatého Josefa (19.3.)

Příprava na manželství - osvědčená publikace

Příprava na manželství - osvědčená publikace
(13.6.2018) Zkušenost ukazuje, že řada mladých lidí dnes nenachází odvahu k rozhodnutí pro manželství.

Festival UNITED představuje zajímavá témata seminářů

Festival UNITED představuje zajímavá témata seminářů
(6.6.2018) Krize, odpuštění, deprese, vztahy či mužská spiritualita jsou příklady témat diskutovaných během...

Srdce Ježíšovo - slavnost

(6.6.2018) "Nejsvětější Srdce Páně" - termín náboženské úcty, charakaterizující Kristovu lásku ke všem lidem....

Rodinný život 3/2018 „Závislosti a rodina“

Rodinný život 3/2018 „Závislosti a rodina“
(5.6.2018) V aktuálním čísle se Rodinný život dotýká závažného a velmi aktuálního tématu – závislostí. Texty...

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4.6.2018) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

(1.6.2018) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN!

Kurzy Alfa - kurzy o křesťanství ve vašem okolí
Chcete se dozvědět více o křesťanství? Navštivte kurzy Alfa ve vašem okolí.