On nesl naše utrpení. (Iz 53,4) - Citát z Bible na každý den

15. 10. 2008, Opatrný

Jak je to s modlitbou za nepřátele - rozpory v Písmu

Navigace: Katalog dotazů > Bible, jak číst, koupě, > Výklady jednotlivých pasáží Bible

Hezký den.
Protože mě vaše odpovědi nesmírně obohacují, dovoluji si vám položit otázku. Jak si mám vysvětlit text z 1. list Janova 5,16 "Vidí-li někdo, že jeho bratr se dopouští hříchu, který není k smrti, ať za něho prosí; a Bůh mu daruje život, jestliže nehřešil k smrti. Jest ovšem hřích, který je k smrti; o takovém neříkám, abyste za něj prosili.

Nechápu to např. v souvislosti mnoha jiných textů v Novém zákoně, např. v porovnání s Lk 6,28,36 " Žehnejte těm, kteří vás proklínají, modlete se za ty, kteří vám ubližují." nebo Mt 5,44 "Milujte své nepřátele a modlete se za ty, kdo vás pronásledují, ..." nebo Mt 18,21 " Pane, kolikrát mám odpustit... Pravím ti, ne sedmkrát, ale až sedmdesátkrát sedmkrát." Děkuji. Bůh vámi.

Bible obsahuje mnoho pohledů, které dohromady dávají výsledný obraz

Dobrý den,
biblický text, na který se ptáte, je jedním z nejtěžších míst Nového zákona. Jednou z možností je chápat jej tak, že Jan tuto modlitbu pouze nenařizuje. To by bylo přijatelnější, ale asi to není správný výklad. Jako by tedy tento text ani do bible nepatřil, alespoň jak jí rozumíme dnes. ¨

Přesto je možné najít nějaké paralely. Například u proroka Jeremiáše čteme na několika místech (7,16; 11,14; 14,11), že Hospodin zakazuje prorokovi modlit se za vyvolený národ. Můžeme to chápat jako antropomorfismy - ukazuje se tak, jak velice Boha uráží jednání Izraelitů. Je to ale možná i odraz bezradnosti proroka. Nakonec ale zaznívá v Jeremiášově proroctví i útěcha.

Jenže 1 Jan 5,16 má paralelu i v evangeliích. V evangeliu podle Jana Ježíš říká "Já prosím za ně. Neprosím za svět, ale za ty, které jsi mi dal, vždyť jsou tvoji" (Jan 17,9). V janovských spisech nacházíme velký důraz na lásku uvnitř společenství. Čistota tohoto společenství je tak důležitá, že se nemá pošpinit jakýmkoliv kontaktem s odpadlíky a nevěřícími. Jan je nezatracuje, jejich osud přenechává Bohu.

My ale musíme číst Písmo v celku - jestliže Jan zdůrazňuje čistotu a odlišnost křesťanského společenství, jiné spisy, jak pěkně připomínáte, nás učí solidaritě a lásce k nepřátelům. Bible neobsahuje ucelený systém nauky, ale mnoho pohledů, které dohromady dávají výsledný obraz.

Kategorie otázky: Výklady jednotlivých pasáží Bible

Související texty k tématu:

Láska k nepřátelům
Máme být za blbce? Ježíš řekl svým učedníkům: „... Milujte své nepřátele"
Vrátit ránu je přirozené
Bůh miluje i ´mamlase´, kterého já ´nemusím´…
Dobrota sahá hlouběji než nejhlubší zlo Proč je mezi lidmi tolik sporů? 
- Kdo neprožívá lásku, kompenzuje to ovládáním druhých Zmrzačení ubožáci
Milovat i nesympatického člověka Láska nás nenutí potlačovat své negativní city
Milujte své nepřáteleTak si to zkuste! A napište mi, jak se Vám odměnili
Nenávist ničí v první řadě toho, kdo nenávidí...Mám velmi mnoho lidí, které nenávidím
Připadá mi nemožné milovat (snášet, respektovat, přijímat...) některé lidi

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Velký pátek

(28. 3. 2024) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…