Dal jsem vám příklad. (J 13,15) - Citát z Bible na každý den

26. 4. 2010, tut

Evangelíci nebo katolíci?

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Církve, hnutí, ekumenismus

Pěkný den.
Jde o věc, na kterou se nemám koho zeptat a s kým se poradit, proto se obracím na Vás. Je mi 15 let a jsem z ateistické rodiny. Před časem jsem navštívila několik evangelizačních večerů a přednášek. Začala jsem studovat bibli a po několika momentech, kdy jsem ucítila Boží ochranu, jsem uvěřila. Začala jsem navštěvovat jeden menší křesťanský sbor. Našla jsem zde spoustu kamarádů, se všemi jsem si rozumím.

Nedávno jsem se ale náhodou dostala na nedělní bohoslužbu v katolickém kostele. Byla jsem uchvácena.

Je tu samozřejmě mnoho pro a proti. U nás se mi líbí, že lidé jdou s dobou, vyznávají, že Pánu můžeme vzdát úctu kdekoliv, nejenom v honosném kostele. Připadají mi vřelejší. Navíc z historie je toho, co se týče katolicizmu poměrně dost. Hony na čarodějnice, všechny možné nespravdlnosti a věci, jež církve nejsou hodné, a v poslední době také to sexuální zneužívání.
Na druhou stranu si však říkám, co když to není selhání celé církve, ale pouze jednotlivců?
....
Před nedávnem jsem také zaslechla o starokatolické církvi, ale žádné bližší materiály nemohu sehnat. Budu moc vděčná za radu a vysvětlení. Bůh Vám žehnej.

Hledání duchovního domova

Milá …,
moc díky za Váš dotaz. Předně Vám chci říci, že sdílím Vaši radost z nalezení Pána a jeho lásky. To, že jste uvěřila je veliký dar, za který můžete být vděčná. Váš dotaz se týká velmi důležité věci a cením si toho, že se s ním na nás obracíte.

Já bych to nazvala hledání duchovního domova :-) Hledáte církev, tedy společenství, kde budete moci žít (nejen) svůj duchovní život do budoucna. Na jednu stranu si myslím, že je důležité, zda v církvi, kam chodíme, máme kamarády, cítíme se tam dobře atd. Na druhou stranu bych nepodceňovala, co která církev učí, jak vypadá bohoslužba a další věci. Pro Vás je v tuto chvíli důležité nalézt svoji duchovní identitu, tedy kde je Váš domov, kde se cítíte dobře nejen mezi kamarády, ale také ve svém srdci a mysli a na tom místě pak zakotvit.

Nepíšete přímo, čím jste byla na katolické bohoslužbě uchvácena, mohu se tedy jenom domnívat :-) Jedním z rozdílů mezi katolickou církví a některými protestantskými je liturgie, tedy to jak bohoslužba vypadá, „co se při ní dělá“, řečeno laicky, ale i celková atmosféra, když to trochu zjednoduším. Středem protestantské bohoslužby bývá čtení z Bible a kázání. Je pravda, že vděčíme našim protestantským bratřím a sestrám za to, že i my katolíci jsme se díky nim ke čtení Bible znovu vrátili, alespoň doufám :-)

V katolické bohoslužbě samozřejmě má čtení z Písma a kázání své místo a důležité, ale druhým vrcholem je tzv. eucharistie, tedy přijímání Těla a krve Páně. Na rozdíl od protestantské Večeře Páně, katolíci věří, že opravdu přijímají Ježíšovo tělo. Katolík také může přijímat na každé mši svaté, kdežto v protestantských církvích bývá zvykem slavit Večeři Páně třeba jednou za měsíc. To jen stručně pár základních rozdílů.

Co se týče starokatolické církve, která vznikla v druhé polovině 19.st. kvůli neshodám ohledně některých katolických dogmat, tak mně se v současnosti jeví spíše jako typ episkopální protestantské církve s liberálními rysy (např. svěcení žen, možnost rozvodu apod.) než nějaká sestřenka římsko katolické církve :-)

Ještě se možná dotknu Vaší poznámky o uctívání Boha kdekoli, upřímně řečeno, v katolické církvi jsem se zatím s názorem, že Boha lze uctívat jen v kostele nesetkala a jsem tomu moc ráda :-) Co se týče katolické minulosti a i současných skandálů, selhání jsou smutná, ale samozřejmě stát se můžou (např. zneužívání), na druhou stranu médiím se snadněji píše o katolické církvi, protože je velká a článek vždy vzbudí pozornost nezávisle na faktech. Asi se nenechte touto „mediální panikou“ znervóznit při svém osobním a konkrétním hledání v místě Vašeho bydliště. Je možné, že se v katolické místní farnosti třeba hned nesetkáte s tak vřelým prostředím nebo přijetím jako ve vašem sboru. Pokud ale budete cítit, že je to Vaše místo, nechte přátelstvím a kontaktům prostě čas.

Co se týče katolické věrouky, moje zkušenost je taková, že jsem ji přijala, ač jsem jí v době obrácení poznala pouze částečně a s jejím poznáváním stále nejsem u konce a bude tomu skoro dvacet let :-)
Myslím na Vás v modlitbě, aby Vás Pán sám vedl a mluvil k Vašemu srdci i mysli o Vašem duchovním domově :-)

Kategorie otázky: Církve, hnutí, ekumenismus

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…

Nezasloužený blahobyt a bezpečí

(20. 3. 2024) Proč jsem se nenarodil  třeba v Africe?