On nesl naše utrpení. (Iz 53,4) - Citát z Bible na každý den

30. 8. 2007, pah

Čtu bibli, ale nerozumím

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Křest dospělých

Dobrý den, mám problém s evangeliem. Nějak se mi dosud nepodařilo pociťovat ho jako "radostnou zvěst" - jak je podáváno. Bibli jsem začal číst sám v patnácti letech. Zaujala mne, Starý i Nový zákon. Jen Ježíšova řeč mi v některých případech připadala a připadá "tvrdá". Vůbec se nedivím, že to ti farizeové tenkrát nemohli snést. Některé výroky ve mně vzbuzují úzkost, ne radost.
...
Vím, že by to mělo být jinak - ale jak pocítit a přijmout toto evangelium jako radostnou zvěst?

Potřebujete jak znalosti, tak formaci

Dobrý den,

Bible je kniha, která vznikla v církvi a s církví musí být také čtena a vykládána. Mám na mysli skutečnost, že pochází z prostředí Blízkého Východu z doby několik tisíc let před Kristem až do prvního století po Kristu. To je dost pádný důvod pro to, abychom jí vůbec nerozuměli. Její vyjadřování je úplně jiné než na jaké jsme zvyklí my. Člověk musí znát poměrně dost reálií z tehdejšího způsobu života než se pustí do četby. Protože by to však trvalo hrozně dlouho než by tyto místopisné, životopisné a teologické reálie každý člověk načetl, existuje zde církev, která bibli dlouhá staletí zkoumá, zpracovává a předkládá.

Jak tedy vrátit bibli a jejímu jádru - evangeliu ráz radostné zvěsti? Především pamatujte na to, proč je evangelium radostnou zvěstí. Zvěstuje nám, že Bůh přišel na zem, stal se člověkem a svým životem a smrtí nás osvobodil od zapletení do pavučin zla v jeho nejrůznějších podobách. Zásady a nároky, které na nás klade, nám mají pomoci v této svobodě vytrvat. Pokud tomu tak není, děláme něco nepochybně špatně.


Několik doporučení:

Doporučuji Vám pořídit si bibli (alespoň Nový Zákon) s poznámkami. V nich jsou vysvětlena obtížnější místa. Doporučuji Vám vybrat si i z některých dostupných knih o bibli.

Dále bych Vám doporučil zapojit se do nějakého křesťanského společenství ve vašem okolí. Nebo navštěvovat biblické hodiny. Pokud neprobíhají ve Vaší farnosti, zeptejte se místního kněze, zda neví, kde probíhají. Ideální by bylo, pokud byste se odhodlal o Vašem pohledu na víru promluvit s někým i osobně.

Další možností by bylo projít katechumenátem. Jde o přípravu na křest. Katechumeni si v této přípravě osvojují křesťanský život a nauku. To, že jste pravděpodobně pokřtěný, nevadí. Katechumenát je příležitostí jak si uspořádat mnoho věcí a názorů

Podívejte se rovněž na stránky www.vira.cz nebo www.cho.cz. Možná i na nich najdete nějaké vzdělávací a formační kurzy. Stránky www.vira.cz jsou každopádně dobrý zdroj informací.

To, co nyní myslím potřebujete, jsou totiž jednak znalosti a jednak formace způsobu života, která z těchto znalostí bude vycházet. To je myslím pro Vás teď to nejdůležitější. Přeji Vám, abyste ve svém hledání uspěl. Jde o věci, na něž se vyplatí vynaložit pořádnou námahu. Vůbec se hledání nebojte. Všichni hledáme. Všichni jsme poutníci na cestě. Při Vašem hledání ale nezapomínejte na modlitbu. Bez setkávání se s Bohem v modlitbě by se Vaše hledání scvrklo pouze na intelektuální rovinu, což by ale příliš užitku nepřineslo...

Kategorie otázky: Křest dospělých, Bible, jak číst, koupě,

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Velký pátek

(28. 3. 2024) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…