On nesl naše utrpení. (Iz 53,4) - Citát z Bible na každý den

23. 5. 2012, Opatrný

Co je pravda, kde najít pravdu?

Navigace: Katalog dotazů > Náboženství > Křesťanství

Dobrý den,
zajímalo by mne, do jaké míry může člověk věřit informacím z Bible a de facto celému křesťanství s posmrtným životem? Byl jsem vychován ve víře, aktivní věřící, ale začínám pochybovat, neboť narážím na řadu nesrovnalostí. Že jde o vážné nesrovnalosti se mi potvrzuje i na rozličných webech kriticky hodnotících křesťanství, na kterých se ukazuje, že Ježíšova osoba není vůbec historicky doložitelná.

Dále mi jde konkrétně např. o problém zázraků – i v dnešní době se lidé nechají napálit kouzelníky, natož před 2000 lety. A pak argument o pravdivosti zmrtvýchvstání, který vychází z ochoty položit za víru život – dle mého jde ale spíše legendy, např. sv. Petr vůbec v Římě nebyl.
...
Další věcí, která mi nesedí je množství citací Ježíšových řečí, které neměl kdo zaznamenat – např. rozhovor s Pilátem, Getsemany,.. Dle mého jde spíš o domyšlené vyprávění, pohádkovou knížku s mravním ponaučením.

Obávám se, že Nový zákon je jen koncilem redigovaná kniha pěkné pohádky (v různých akceptovatelných obměnách), s celkem slušnou mravní inspirací na tehdejší úrovni – tedy žádná výtka vůči otrokářství, nerovnosti žen, ale za kterou nemá cenu obětovat opravdový a reálný život (priority).

Víra a křesťanská naděje

Pokládáte několik otázek najednou, zkusím zareagovat na to podstatné.

Na osobu Ježíše z Nazareta je možné mít různé názory, protože jeho životopisné údaje máme v podstatě jen z křesťanských spisů. Těm někdo může věřit, jiný nemusí. Ale zpochybňování jeho existence z historického pohledu naprosto diskvalifikuje weby, které zmiňujete, protože ta je doložena i jinde. Především jsou důležité zmínky v talmudu, tedy v staré židovské tradici, která byla vůči křesťanství polemická. Tam se odmítá, že by Ježíš byl od Boha, ale jeho existence se nezpochybňuje.

Co se týče zázraků, křesťané věří, že Bůh má moc uzdravit nemocného. Zda k tomu použije přirozenou či nadpřirozenou cestu, to není až tak důležité. Jeden zázrak je ale naprosto zásadní, a to Ježíšovo vzkříšení. Nedá se přímo dokázat, protože existuje jen prázdný hrob a osobní zkušenost se zmrtvýchvstalým Kristem. Pavel říká, že nemá smysl být křesťanem pro toho, kdo v toto zmrtvýchvstání nevěří (První list Korintským 15,12-19). Jen ono nám dává naději, že i my budeme s Kristem vzkříšeni. Mučednická smrt prvních křesťanů je právě důkazem o tom, že měli tuto naději.

Petrovu přítomnost v Římě nic nevylučuje, spíš jsou důkazy, že tam byl, ale je to věc historiků, nelze z ní vyvozovat nic o potvrzení či vyvrácení jádra křesťanství.

Poslední otázce nerozumím. Který koncil by redigoval Nový zákon? Nejstarší zlomky z něj máme už z druhého století, navíc k situaci žen i otrokářství má co říci. Když vypíchnu jen to nejkřiklavější, pak je to Pavlův výrok: "Vy všichni jste totiž Boží děti skrze víru v Krista Ježíše, vy všichni, pokřtění v Krista, oblékli jste se v Krista: už není Žid anebo Řek, už není otrok anebo člověk svobodný, už není muž anebo žena; všichni jste jeden v Kristu Ježíši" (Galaťanům 3,26-27).

Nevím, zda je možné obětovat život za Nový zákon, ale v Novém zákoně mluví Ježíš o Božím království, za nějž se vyplatí dát vše, co máme.

Kategorie otázky: Křesťanství, Pochybnosti a krize víry, Námitky k autentičnosti Bible

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Velký pátek

(28. 3. 2024) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…