On nesl naše utrpení. (Iz 53,4) - Citát z Bible na každý den

25. 11. 2009, pah

Boží spravedlnost - mám o ní pochybnosti

Navigace: Katalog dotazů > Víra – nauka víry, katechismus > Bůh

Jsem věřící a přestože si myslím, že život s Bohem je lepší než bez něj, mám velký problém s chápáním dokonalé Boží spravedlnosti.
Uvedu příklad - křesťan v Americe a křesťan v muslimské zemi /nebo třeba v Africe, Číně, Indii.../ Zatímco ten první má dvě auta, dům jako menší hrad, ten druhý trvale žije v reálném nebezpečí mučení či smrti.
Přijde Vám to spravedlivé? Opravdu? Tady se nemůžete vymlouvat na to, že si to ti lidé takhle vybrali, většinou totiž neměli možnost volby.

Bůh nás volá ke spolupráci

Jestliže mluvíme o Božích vlastnostech (spravedlnost, všemohoucnost, věrnost, láska...), musíme si uvědomit, že mluvíme v našich lidských pojmech. Tyto pojmy nevystihují plně Boží vlastnosti. Jsou to spíše jen, z naší strany, takové příměry. Jestliže tyto příměry budeme vzhledem k Bohu příliš absolutizovat, může se nám lehce stát, že se chytíme do pasti tak, jak se to stalo Vám s pojmem (příměrem) spravedlnost. Bůh je prostě jiný. Je jiný než naše lidské uvažování a naše pojmy nejsou schopny ho plně vystihnout.

Když jsem přemýšlel nad pojmem Boží spravedlnosti, uvědomil jsem si naprosto základní nespravedlnost, kterou jsem ovšem zatím od nikoho z těch, kteří o této věci mluvili, neslyšel: Bůh v Ježíši Kristu se stal člověkem, aby nám, nakolik to je možné, zprostředkoval sám sebe a něco nám řekl o cestě k vydařenému životu. Odměnou mu byla dost strašná smrt na kříži. To je přece nespravedlnost jako hrom, ne? A této nespravedlnosti se podrobil sám Bůh. A obrátil ji v dobro, totiž v příležitost jak dovršit spásu člověka. Možná i v tomto tkví Boží spravedlnost (a také všemohoucnost): že dokáže obrátit zlo, které do světa přišlo s hříchem, v dobro.

Je jistě pravda, že ve světě je spousta nespravedlnosti. Existuje však přímá úměra mezi růstem nespravedlnosti a mírou odklonu lidí od Boha. Neobviňujme, prosím, z našich lidských nespravedlností Boha. Bůh dal člověku zemi, tj. veškerý život na ní, do správy. A poskytl mu také základní návod, jak se má chovat, aby ji úplně nezničil. Ten návod najdeme v Bibli a rovněž v textech církve. V současnosti máme dokonce naprosto čerstvý text v encyklice Benedikta XVI. Caritas in veritate. Je to nesmírně poučné čtení.

Mnohasetletá zkušenost církve dokládá jednu skutečnost: Bůh k prosazení části své spravedlnosti používá lidi. Světci, jako např. bl. Matka Tereza toho jsou příkladem. Jestliže se nám něco v našem světě nelíbí (a může toho být opravdu hodně) a nehodláme-li se s tím smířit, přiložme ruku k dílu. To, že si takové věci všimneme, může být Boží volání k pomoci. Bůh nás touto cestou může volat ke spolupráci. Může být, že se nám naše pomoc bude zdát jako kapka v moři. To však již není naše starost. My vidíme tu svou kapku, Bůh vidí celou řeku, která vtéká do toho moře a má moc ho pozvolna proměňovat. Řeka, které budeme součástí, se může stát Golfským proudem, díky kterému je obyvatelná Evropa. To může stačit.

Kategorie otázky: Bůh

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Velký pátek

(28. 3. 2024) Velký pátek je připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži.

Zelený čtvrtek

(27. 3. 2024) Význam a obsah Zeleného čtvrtku. Proč je zelený?

Velikonoční triduum den po dni (papež František)

Velikonoční triduum den po dni (papež František)
(25. 3. 2024) I v současné pandemii je Kristův kříž jako maják a znamení naděje, která neklame. (z webu velikonoce.vira.cz)

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(24. 3. 2024) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Květná neděle

Květná neděle
(21. 3. 2024) Květná (nebo též Pašijová) neděle je označení pro poslední postní neděli před Velikonocemi. Název svátku je odvozen…